Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Rośliny domowe. Poradnik dla dzieci”. Recenzja

„Rośliny domowe. Poradnik dla dzieci”. Recenzja
1 lutego 2024 Redakcja

W domowej dżungli

Kwiaty doniczkowe są szczególnym elementem wystroju wnętrza. Nie tylko zdobią, ale także oczyszczają powietrze. Zieleń przynosi ulgę dla oczu, a otoczenie roślinami pomaga się zrelaksować, kiedy nie mamy możliwości, by na przykład pojechać do lasu. Od pewnego czasu zaobserwować można wzmożoną aktywność na polu domowej uprawy. Powstają grupy zapaleńców, których członkowie wymieniają się szczepkami i sadzonkami, dzielą się doświadczeniem oraz sposobami na utrzymanie domowej dżungli w dobrej kondycji. Teraz przyszła pora na dzieci – je także warto zaprosić do aktywności na tym polu.

Lenka Chitylová oraz Marta Garguláková w swojej książce „Rośliny domowe. Poradnik dla dzieci” (wyd. Papilon, 2024) w zwięzły, obrazowy i pomocny sposób zebrały szereg detali związanych z dbaniem o zasoby domowych parapetów. Najpierw pochylają się nad podstawowymi warunkami uprawy, które warto przygotować – prezentują doniczki, osłonki czy spryskiwacze oraz wszelaki wymagany ekwipunek. Wyjaśniają różnicę między konkretnym podłożem, do czego służy nawóz, jak dostosować podlewanie oraz stanowisko światła. Druga część książki to ilustrowany atlas wybranych gatunków roślin doniczkowych, każdemu towarzyszy opis oraz konkretne zasady postępowania. Znajdują się tu między innymi bardzo popularne obecnie rośliny, jak oczyszczający powietrze skrzydłokwiat, celebrytka monstera dziurawa, uroczy pieniążek, wytrzymałe drzewko szczęścia czy kaktusy w towarzystwie zamiokulkasów i sansewierii gwinejskiej. Kolejna część to informacje o roślinnych okresach wegetacji, sposobach na przesadzanie, przycinanie i rozmnażanie. A także podstawowe informacje o wyzwaniach oraz problemach, które można spotkać na swojej drodze.

Ten roślinny poradnik to dobrze skomponowane kompendium wiedzy dla początkujących, choć przyda się także i tym bardziej zaawansowanym miłośnikom zazieleniania mieszkań (i niekoniecznie tylko dzieciom!). Rzetelne, acz prosto podane wskazówki, przejrzystość atrakcyjnej kompozycji w połączeniu z dekoracyjnymi ilustracjami brytyjskiej artystki Hannah Abbo tworzą tytuł wart uwagi. To naprawdę dobra zachęta do rozpoczęcia przygody ze zmianą własnej przestrzeni na miejsce bardziej przyjazne.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci” i „Mama w sam raz”.

Barbara Górecka / Dom Bajek