Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Karnawałowe zabawy, ferie zimowe i Chiński Nowy Rok na Kredytowej

Karnawałowe zabawy, ferie zimowe i Chiński Nowy Rok na Kredytowej
2 lutego 2024 Redakcja

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie organizuje na przełomie stycznia i lutego szereg wydarzeń wokół aktualnych wystaw, m.in. „Kwiaty Polskie” czy „Dzieciństwo”. Rodzinna potańcówka, warsztaty familijne oraz spotkania związane z obchodami Chińskiego Nowego Roku to propozycje Muzeum na czas ferii i karnawału.

Czas ferii zimowych może stać się obfitującą w kolory i doznania wędrówką po familijnej wystawie Kwiaty Polskie, którą w dniu 27 stycznia urozmaicą dodatkowo warsztaty rodzinne, dostępne w ramach biletu wejścia do muzeum. Między godziną 14 a 16 zwiedzający będą mogli twórczo spędzić czas całą rodziną, wykonując z papieru karnawałowe maski z kwietnymi motywami. Przepływowy charakter zajęć sprawia, że można pojawić się na nich w dowolnym momencie i dosiąść się do warsztatowego stołu (bez zapisów i dodatkowych opłat).

Papierowe kwietne maski przydadzą się na kolejne wydarzenie rodzinną potańcówkę karnawałową, organizowaną w ramach programu wystawy „Dzieciństwo”, pokazującej zmianę w postrzeganiu pozycji i roli dziecka w sferze społecznej i rodzinnej w ostatnich kilku dekadach w Polsce. 3 lutego (sobota) będzie można zatańczyć przy polskiej muzyce tradycyjnej, granej na instrumentach akustycznych. Pojawią się skrzypce, basy i bębenek, baraban, harmonia i cymbały, będzie też klarnet, flet i szałamaja, na których zagra m.in. Janusz Prusinowski, a zaśpiewa, wraz z publicznością, Kaja Prusinowska. Będą tańce w korowodach, kołach i parach, będzie można tańczyć razem i osobno, używać do tańca nóg, rąk i całego ciała. Zabrzmią polki, oberki, mazurki, wiwaty, chodzone i biegane. Pojawią się miotlarze, gołąbki i klapoki, zabawy w budowanie mostów, przeciąganie liny czy naśladowanie ptaków.

Podczas ferii zimowych Muzeum zaprasza również do udziału w spotkaniach dedykowanych grupom: szkolnym, półkolonijnym, edukacji domowej czy osobom tworzącym grono przyjacielskie bądź rodzinne. Zarezerwować można m.in. spotkanie karnawałowe z warsztatem tworzenia elementów karnawałowego przebrania „Świat na opak, hałas, maskarady i tańce”. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się jak wygląda świętowanie Karnawału w różnych krajach, poznają np. huczne zabawy w Wenecji czy głośne i pulsujące kolorami obchody w Ameryce Południowej, a tańcząc wokół podkoziołka, poczują atmosferę polskich zapustów.

W czasie, gdy w Polsce będą trwały ostatki, na kontynencie azjatyckim szykowane będą obchody Nowego Roku. Według tradycyjnego chińskiego kalendarza 10 lutego 2024 roku rozpoczyna się rok smoka, który jest piątym spośród 12 zwierząt chińskiego zodiaku i jedynym fantastycznym. Z tej okazji 28 stycznia odbędzie się rodzinne wydarzenie Etnoniedziela „Smok – patron chińskiego Nowego Roku 2024” prezentujące dawne wierzenia chińskie. Każdy uczestnik będzie mógł zrobić wycinankę smoka lub swój chiński znak zodiaku i oprawić go w ramkę, a także wykonać noworoczny talizman na 2024 rok ze smoczym motywem.

Dorosłych Muzeum zaprasza również 9 lutego (piątek) na oprowadzanie z okazji Chińskiego Nowego Roku – „Chiny w galerii azjatyckiej”. Nowy Rok to jedno z głównych świąt według chińskiego kalendarza. Podczas oprowadzania zaprezentowane zostaną zwyczaje związane z tym dniem oraz inne aspekty kultury chińskiej. Jakie zwierzę wygrało wyścig Nefrytowego Cesarza? Kim są chińscy bogowie szczęścia? Do czego w Chinach przydawały się świerszcze? Bilety oraz szczegóły wydarzeń na www.ethnomuseum.pl


Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie istnieje od 1888 r. To najstarsze i największe muzeum etnograficzne w Polsce jest przestrzenią, w której dorobek kultury światowej spotyka się z indywidualną wrażliwością, stając się inspiracją do odkrywania piękna tkwiącego w różnorodności. W nowocześnie urządzonych wnętrzach prezentujemy wystawy stałe i czasowe o interdyscyplinarnym charakterze i zróżnicowanej tematyce. Naszą misją jest kolekcjonowanie różnorodności i bogactwa kultur całego świata oraz prezentowanie ich wartości jako dobra ogólnonarodowego, tym samym przyczyniając się do rozwoju społeczeństwa otwartego.