Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Dieta z głową, czyli zdrowie od najmłodszych lat

Dieta z głową, czyli zdrowie od najmłodszych lat
20 listopada 2022 Redakcja

Prawidłowe żywienie jest kluczowe dla rozwoju dziecka już od okresu prenatalnego. Jednak co dokładnie oznacza „zdrowa dieta” i jakie produkty warto wybierać, by dziecięcy mózg i układ nerwowy mogły dobrze się rozwijać? O wartościowych składnikach, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu maluszka, opowiada Karolina Możdżeń, ekspertka marki Mama i ja – wody źródlanej dedykowanej dzieciom i kobietom w ciąży.

Witamin, minerałów oraz makroskładników jest wiele, a każdy z nich pełni określoną funkcję. Szczególne znaczenie dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka mają kwas foliowy oraz kwas omega 3, które wpływają m.in. na kształtowanie procesów związanych z koncentracją i zapamiętywaniem.

Zielone warzywa, ryby i oleje

Rolą kwasu foliowego w trakcie rozwoju płodowego jest zamknięcie cewy nerwowej, z której kształtuje się układ nerwowy płodu. Kwas ten wpływa też na syntezę DNA oraz produkcję czerwonych krwinek, a w późniejszym wieku – na pamięć i zdolność dziecka do koncentracji, wyjaśnia Karolina Możdżeń. Dużo kwasu foliowego zawierają m.in. zielone warzywa liściaste, nasiona roślin strączkowych, kiełki pszenicy, pełne ziarna zbóż, orzechy oraz owoce: pomarańcze, kiwi, truskawki, maliny.

Warto zadbać też o właściwą podaż kwasów omega-3. DHA stanowi budulec 50% błon komórkowych neuronów kory mózgowej oraz wchodzi w skład błon komórkowych czopków i pręcików siatkówki oka, mówi ekspertka. Istnieje wiele badań świadczących o wpływie kwasów omega-3 na procesy uczenia oraz zapamiętywania. Dobrym źródłem tych kwasów są ryby oraz oleje roślinne np. lniany czy z wiesiołka.

Spokojna głowa i zbilansowana dieta

Przy komponowaniu posiłków warto pamiętać o zasadach piramidy żywieniowej najmłodszych: fundamentalne znaczenie ma aktywność fizyczna, połączona z dużą podażą warzyw i owoców, dopełnionych węglowodanami. W dalszej kolejności znajdują się nabiał, ryby, mięso i tłuszcze.

Bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, dlatego należy podawać dziecku do picia naturalną, niegazowaną wodę źródlaną, jak na przykład certyfikowana woda Mama i ja, zwraca uwagę Karolina Możdżeń. I dodaje: Jako woda niskozmineralizowana i o niskiej zawartości sodu, Mama i ja jest w pełni bezpieczna dla dziecka. Nawodnienie umożliwia prawidłowy rozwój tkanekni funkcjonowanie dziecięcego mózgu, w istotny sposób wspomagając m.in. umiejętność koncentracji.

Rozwojowi dziecięcego mózgu sprzyja witamina D, a także witaminy z grupy B, znajdujące się w zielonych i strączkowych warzywach, orzechach, mięsie, rybach czy nabiale. Ważną funkcję pełni także żelazo, którego źródłem mogą być produkty zbożowe, strączki, orzechy, nasiona i ziarna. Zapotrzebowanie organizmu na cynk reguluje dostarczanie posiłków zawierających kaszę, jaja, nasiona lub mięso, zaś selenu dostarczają np. orzechy brazylijskie czy grzyby. Cenny magnez występuje w produktach zbożowych, ziemniakach, strączkach i orzechach.

Dieta z głową to odżywianie, które pozytywnie wpływa na rozwój mózgu i funkcji poznawczych dziecka. Podstawą jadłospisu powinna być różnorodność dań, bazowanie na świeżych, sezonowych warzywach oraz ograniczenie do minimum słodyczy, dań fast food i produktów przetworzonych.

Woda źródlana Mama i ja

Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.

Strona www: https://wodadladziecka.pl/

Cena:

1,5 L – cena: 1,89 zł
0,5 L – cena: 1,49 zł
0,33 L – cena: ok. 1,35 zł