Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Ból brzucha u malucha. Jak sobie z nim radzić?

Ból brzucha u malucha. Jak sobie z nim radzić?
21 lipca 2024 Redakcja

Dzieci często skarżą się na dolegliwości żołądkowe. Zdarza się, że z tego powodu opuszczają
zajęcia lub omija je zabawa z rówieśnikami. Dobra wiadomość jest taka, że aż w 90% ból
brzucha u dzieci nie wynika z poważnych schorzeń układu pokarmowego. Jeśli więc nie
pojawił się nagle i nie towarzyszą mu wymioty, gorączka czy biegunka, prawdopodobnie
mamy do czynienia z czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego.

Czynnościowy ból brzucha – co warto wiedzieć?
Jeśli ból brzucha u dziecka jest przewlekły lub nawracający, a badania lekarskie nie wskazują jego jednoznacznej przyczyny, mówimy o czynnościowych dolegliwościach układu pokarmowego. Rozpoznaje się je wyłącznie na podstawie objawów, a najczęściej spotykanym schorzeniem tego typu jest zespół jelita nadwrażliwego (IBS). Zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną, zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, w tym IBS, są związane z
dysbiozą, czyli długotrwałym naruszeniem równowagi mikrobioty jelitowej.

Dlaczego mikrobiota jelitowa jest tak ważna?
Jelita są zasiedlone przez ogromną ilość mikroorganizmów tworzących ekosystem nazywany mikrobiotą jelitową. Dla zdrowia najlepiej, gdy ma ona zróżnicowany skład, a mikroorganizmy, które ją tworzą, pozostają w równowadze. Jeśli równowaga ta zostanie zaburzona, np. przez stosowanie antybiotyków lub nieodpowiednią dietę, mogą pojawić się dolegliwości, jak ból brzucha, biegunka czy nudności. Długotrwałe zaburzenia równowagi mikrobioty, czyli dysbioza, może prowadzić do uszkodzenia bariery jelitowej i stanów zapalnych, wpływając negatywnie na cały organizm.

Jak wspomagać mikrobiotę jelitową u dzieci?
Lekarze zalecają regularne i odpowiednio zbilansowane posiłki, aktywność fizyczną oraz stosowanie odpowiednich suplementów probiotycznych. Lactiplantibacillus plantarum 299v jest jednym z najlepiej przebadanych szczepów probiotycznych, rekomendowanym m.in. do terapii czynnościowego bólu brzucha u dzieci. Stosuje się go od ponad 30 lat, a jego bezpieczeństwo i skuteczność potwierdza około 170 publikacji naukowych, w tym aż 60 badań klinicznych. L. plantarum 299v ma tak wysoki profil bezpieczeństwa, że z powodzeniem podawano go pacjentom w grupach wysokiego ryzyka, jak chorzy w stanie krytycznym czy dzieci w wieku 6-12 miesięcy.
L. plantarum 299v – skuteczny i bezpieczny.

Szczep ten można bez obaw stosować nie tylko u dzieci z IBS, ale też we wszystkich czynnościowych bólach brzucha, również wywołanych stresem. Jego siła opiera się na silnym i wielokierunkowym działaniu. L. plantarum 299v przeżywa w trudnych warunkach przewodu pokarmowego, ma też wyjątkową zdolność wiązania się ze śluzówką jelit.

Zwiększa produkcję ochronnej mucyny i wzmacnia barierę jelitową. Co więcej, korzystnie wpływa na skład mikrobioty, zwiększając jej różnorodność. W badaniach wykazano, że łagodzi wzdęcia i normalizuje rytm wypróżnień – można go więc podawać zarówno w przypadku zaparć, jak i biegunek. Z tego powodu L. plantarum 299v jest rekomendowany do stosowania w zespole jelita nadwrażliwego przez różne oficjalne towarzystwa i organizacje,
w tym przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii.

L. plantarum 299v. Jak wybrać i stosować odpowiedni preparat?
Wybierając probiotyk, zwróć uwagę, aby produkt był dobrze przebadany i dostosowany do
potrzeb dziecka. Dla maluchów, które mają trudności z połykaniem kapsułek, dobrym
rozwiązaniem będą krople. Upewnij się, że suplement nie zawiera alergenów i posiada
składniki wspierające działanie L. plantarum 299v, takie jak masło shea. Wybieraj produkty
rekomendowane przez uznane organizacje, jak Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

A gdy już wybierzesz odpowiedni preparat, pamiętaj, że dla jego optymalnego działania
należy podawać go codziennie przez co najmniej 12 tygodni.