Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Czy mogę zajrzeć do twojego nocniczka?”. Recenzja

„Czy mogę zajrzeć do twojego nocniczka?”. Recenzja
23 lutego 2023 Redakcja

Kolejny etap w drodze ku samodzielności

Dzieci lubią być samodzielne. Poczucie, że wiele spraw zależy od nich daje im nie tylko spełnienie, ale i wpływa na pozytywne postrzeganie samego siebie. Są sprawy, w których dorośli chętnie dają dzieciom przestrzeń na własne decyzje i zdobywanie nowych umiejętności, inne obszary wymagają troskliwej i uważnej obecności. Czasem zaś trzeba wesprzeć i bezpośrednio (lub pośrednio) zainspirować maluszka do kolejnych kroków na tej niekiedy wyboistej drodze.

„Czy mogę zajrzeć do twojego nocniczka?” Guido van Genechtena (wyd. Nasza Księgarnia, 2023) to kontynuacja ważnego, może nawet kluczowego w niejednej rodzinie, tytułu – mam na myśli autorską książkę „Ale kupa! Co masz w pieluszce?”. Belgijski pisarz, grafik oraz ilustrator kontynuuje wątek z ciekawską Myszką w roli głównej. Wesoła istotka o szarym futerku nie tylko rozbiera na części swoje zabawki, by poznać ich strukturę czy zagląda w przeróżne zakamarki, ale i bezpardonowo pyta swoich przyjaciół, co można znaleźć w ich nocnikach. I tak, otwierając kolejne ruchome klapki umieszczone na stronach książki, czytelnik będzie mógł między innymi policzyć królicze bobki, przyjrzy się odchodom gołębia i kupom koali, a także zawartości intymnych naczyń toaletowych żyrafy, słonia oraz wesołej owieczki.

Co zaś znajduje się w nocniku Myszki? Odpowiedź jest zaskakująca, ale do czasu. Sprytna oraz samodzielna Myszka szybko wyjaśnia tajemnicę pustego nocniczka i z dumą prezentuje się na dużej, dorosłej toalecie. Takiej dla dużych myszek!

Guido van Genechten z wyczuciem prowadzi narrację, zdejmując atmosferę tabu z tematyki wypróżniania, która jest pasjonująca dla niejednego dziecka. Żartobliwy lekki ton nie tylko dobrze trafia w gusta najmłodszych czytelników, sam sposób prowadzenia narracji może stać się bezpośrednią inspiracją do wsparcia w nauce samodzielności w toalecie. Wyraziste proste rysunki autora przykuwają uwagę odbiorcy świetnie korespondując z przedstawionym pomysłem. To musi zadziałać!

Barbara Górecka /Dom Bajek