Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Badanie: podejście polskich rodziców do podróżowania.

Badanie: podejście polskich rodziców do podróżowania.
28 grudnia 2023 Redakcja

Czy wychowujemy pokolenie obieżyświatów?

Okres świąteczny to dobry moment na uważne wsłuchanie się w marzenia dzieci — w końcu wszystkim z nich życzymy ich spełnienia. Platforma do nauki języka angielskiego, Novakid, sprawdziła, o odwiedzeniu jakich miejsc na świecie marzą najmłodsi w Polsce oraz jak rodzice postrzegają temat organizacji rodzinnych podróży. Choć wspólne planowanie i realizacja wypraw wiąże z pewnymi wyzwaniami, to jednak taka forma spędzenia czasu jest sposobem na podarowanie dzieciom wielu cennych wartości, np. otwartości na świat i obce języki, czy umiejętności nawiązania międzynarodowych przyjaźni. Warto o tym pamiętać przygotowując niespodzianki pod choinkę.

Przy rodzinnym, świątecznym stole często rozmawiamy o naszych noworocznych planach i miejscach, które chcielibyśmy rodzinnie odwiedzić w trakcie nadchodzących ferii zimowych czy też w ramach wiosennych wypraw w poszukiwaniu słońca. Okazuje się, że jesteśmy w tym temacie bardzo aktywni. Jak wynika z przeprowadzonego w grudniu br. przez Novakid badania, ponad 70 proc. polskich rodziców podróżuje ze swoimi dziećmi kilka razy w roku, 15 proc. zabiera swoje dzieci na wspólny wyjazd raz na dwanaście miesięcy, a nieco ponad 8 proc. rzadko, ale chciałoby to robić częściej. Mniej niż 2 proc. respondentów w ogóle nie podróżuje.

Zapewnienie bezpieczeństwa to priorytet polskich rodziców w trakcie podróży
Badani przez Novakid rodzice z Polski deklarują, że wśród czynników wpływających na wybór kierunku podróży z dzieckiem, na pierwszym miejscu stawiają zdrowie i bezpieczeństwo (43 proc. ankietowanych). Pod tym względem wyróżniamy się na tle innych krajów europejskich — na przykład we Francji ten czynnik uznało za istotny tylko niecałe 9 proc. respondentów, w Hiszpanii i Włoszech około 25 proc. z nich.

Prawie 22 proc. polskich rodziców jako istotną przy wyborze destynacji kwestię uznało przyjazne dzieciom aktywności, które mogą realizować w danym miejscu. Nieco ponad 20 proc. jako decydującą determinantę wskazało koszt takiej wyprawy. Jak wiadomo, podczas podróży istotną rolę odgrywa również pogoda — w końcu łatwiej wypełnić dzieciom dzień, gdy jest ciepło i świeci słońce, niż kiedy musimy się borykać z ich niezadowoleniem związanym z odczuwaniem zimna. Ten czynnik jest ważny dla ponad 8 proc. ankietowanych z Polski. Tylko niecałe 6 proc. za istotne uznaje walory edukacyjne. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli dziecko nie przyswaja w trakcie wyjazdu specjalistycznej wiedzy, np. z zakresu historii, to sama podróż otwiera je na świat i sprawia, że jest ono żądne poszerzania swoich horyzontów.

“Zabawianie” dzieci w trakcie podróży głównym wyzwaniem rodziców
Europejscy rodzice praktycznie zgodnie przyznają, że głównym wyzwaniem podczas podróżowania jest zapewnienie im interesujących aktywności — tak zadeklarowało 53 proc. polskich rodziców i aż ponad 64 proc. Włochów. Co ciekawe, tylko 10 proc. włoskich opiekunów martwi się o kwestię pakowania, natomiast w Polsce i Francji ten aspekt jest problematyczny dla ponad 50 proc. z nich.
Co czwarty polski rodzic jako wyzwanie przy organizacji podróży z dziećmi wskazuje konieczność wyważenia spełnienia obowiązków szkolnych z czasem wolnym. Ten aspekt jest również ważny dla prawie 38 proc. Hiszpanów, jednak na przykład w Austrii tylko 14 proc. badanych bierze pod uwagę tę kwestię.

– Wyjazdy mogą stanowić pewien problem w kontekście nauki szkolnej, warto jednak pamiętać, że same niosą ze sobą ogromną wartość edukacyjną, zwłaszcza jeśli mówimy o podróżach zagranicznych i możliwości szlifowania języka obcego. Gry i zabawy językowe są też świetnym wstępem do wyjazdu i sposobem na zajęcie dziecka. Świetnie sprawdzi się choćby klasyczne memory, dostępne online na platformie Novakid. W ten sposób całą rodziną możemy uczyć się nowych słówek, a jednocześnie dobrze wykorzystać czas w podróży i dodatkowo świetnie się bawić – radzi Ewelina Rojek z Novakid.

Najlepsze kierunki podróży… zdaniem dzieci
Rodzinne podróże, choć są sporym przedsięwzięciem, zdecydowanie powinny uwzględniać potrzeby wszystkich osób, które biorą w nich udział. Oddanie części zadań, np. spakowania własnej walizki (oczywiście pod nadzorem dorosłych), czy podjęcia inicjatywy w kontekście wyboru miejsca podróży dzieciom wzmacnia poczucie sprawczości. Oczywiście, najmłodsze dzieci nie będą w stanie samodzielnie wybrać miejsca wakacji czy hotelu, ale – jeśli to możliwe – możemy zaoferować im do wyboru dwie opcje i zwiększyć ich poczucie sprawczości.

O jakich wyjazdach marzą więc dzieci? W badaniu Novakid polskie dzieci skłoniły się ku bliższym, europejskim destynacjom, np. Disneyland w Paryżu czy wyprawa do Barcelony, by zobaczyć mecz ulubionego klubu piłkarskiego. Nie inaczej wybrali najmłodsi z pozostałych badanych krajów. Popularne okazały się jednakże również kierunki takie, jak Ameryka Północna czy Azja, a w szczególności Japonia.

Wymarzone kierunki podróży często związane są z zainteresowaniami dziecka, a realizując ich pragnienia, możemy zapewnić naszym dzieciom wspomnienia na całe życie. Wspieramy w ten sposób nie tylko umiejętności językowe, ale także szereg innych: odnajdywania się w terenie, radzenia sobie ze stresem, umiejętność proszenia o pomoc czy akceptacji inności i odmienności. Zdecydowanie warto więc przyzwyczajać najmłodszych do podróży, by zaszczepić w nich miłość do poznawania nowych miejsc i kultur.


O Novakid
Platforma Novakid została założona w 2017 roku w Kalifornii w USA. Tworzy ją międzynarodowa społeczność młodych uczniów, chcących poszerzyć znajomość języka angielskiego. Celem Novakid jest zapewnienie dzieciom bezpiecznego miejsca do rzeczywistej praktyki języka angielskiego w towarzystwie rówieśników i nauczycieli z całego świata. Obecnie za pośrednictwem tej interaktywnej platformy internetowej ponad 2000 doświadczonych i wykwalifikowanych lektorów prowadzi lekcje języka angielskiego dla dzieci. Do tej pory zostało przeprowadzonych ponad 12 milionów lekcji dla ponad 500 000 uczniów. Metoda nauki Novakid opiera się na pełnej immersji językowej połączonej z grami edukacyjnymi i reprezentuje nową generację nauki online. Misją Novakid jest wsparcie dzieci w dążeniu do osiągnięcia lepszej przyszłości dzięki budowaniu trwałych relacji ponad granicami i kulturami.