Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Wyciszające „Dróżki do poduszki” w świecie pełnym bodźców

Wyciszające „Dróżki do poduszki” w świecie pełnym bodźców
18 kwietnia 2024 Redakcja

Otaczająca nas, pełna wrażeń, rzeczywistość jest poważnym wyzwaniem nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dzieci. Coraz trudniej o zachowanie psychofizycznego dobrostanu, niezbędnego dla prawidłowego rozwoju najmłodszych. Udostępniona przez poznańskie wydawnictwo Labreto seria „Dróżki do poduszki” ma na celu pomoc rodzicom we wprowadzeniu codziennej rutyny i ułatwić zarówno wyciszanie, jak i usypianie swoich pociech.

Na cykl składa się siedem (na każdy dzień tygodnia) dedykowanych dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym audiobooków, opartych o dźwięki przyrody, których zadaniem jest wspomaganie wyciszenia i zasypiania. Autorką tekstów jest Kasia Keller, natomiast za warstwę dźwiękową odpowiada studio Drezina Records. „Dróżki do poduszki” dostępne są wyłącznie w Legimi, zarówno w abonamencie, jak i sprzedaży detalicznej.

– Mając dziecko z nadwrażliwością słuchową i dotykową, szukałam narzędzia, które w skuteczny sposób może stać się uzupełnieniem terapii i sposobem na wprowadzenie codziennego rytuału wyciszenia. Nasz projekt powstał z myślą o wszystkich dzieciach i ich rodzicach, którzy szukają sposobu na relaksacje i dobry sen – mówi Monika Kasztelan, Wiceprezes Zarządu Labreto.

– Jako matka córki urodzonej z głębokim niedosłuchem pamiętam, jak wielkim wyzwaniem było wychowanie słuchowe, szczególnie zapewnienie odpowiedniej stymulacji dźwiękowej i dbałość o wieczorną relaksację po dniu pełnym bodźców. Dlatego pracując nad tym projektem, zależało mi, aby „Dróżki” odpowiadały także na potrzeby dzieci z wadą słuchu – dodaje Joanna Szawłowska-Wasilewska, kierowniczka produkcji audio w Legimi S.A.

Projekt inspirowany jest koncepcją tzw. medytacji kierowanej (guided meditation), która została dostosowana do percepcji dzieci. Ze względu na cel, którym jest przede wszystkim zredukowanie poziomu aktywności dzieci oraz atrakcyjność dla młodego słuchacza, struktura narracji i dźwięków podporządkowana została motywowi drogi. Stąd tytuł „Dróżki do poduszki”, czyli przyjemne wędrówki, na które zaprasza narrator/lektor – Aleksander Orsztynowicz-Czyż. Aby dzieci w wykreowanym świecie czuły się bezpiecznie i komfortowo, w każdej z publikacji pojawia się stały towarzysz – motylek. Poszczególne elementy narracyjne pozwalają początkowo przykuć, a później utrzymać uwagę oraz ułatwiają zanurzenie się w relaksacyjnych dźwiękach.

Audiobooki zostały zaprojektowane jako element wieczornej rutyny, ułatwiającej zredukowanie aktywności u najmłodszych dzieci, co umożliwia łatwiejsze przejście od wysokiego poziomu pobudzenia do relaksacji, niezbędnej do zaśnięcia. Nagrania z serii „Dróżki do poduszki”, ze względu na swój charakter, mogą być także pomocne w przypadku dzieci z deficytami uwagi oraz wrażliwych, nadaktywnych, dla których klasyczne bajki, oparte o przygodową fabułę, zamiast ułatwiać zasypianie, stanowią często dodatkowe źródło pobudzenia. Seria może być także elementem wychowania słuchowego i narzędzie relaksacji podczas dziennej rutyny wyciszającej, a także pomoże w inicjowaniu drzemek, ważnych dla dobrostanu dzieci ze specjalnym potrzebami, w tym wadą słuchu.

– Po dniu pełnym wrażeń i emocji, ciężko czasem ukoić zmysły. Funkcje ucha, nie ograniczają się tylko do słyszenia. Dźwięki przyrody, w które możemy się wsłuchać, tworzą przestrzeń na odpoczynek, relaks i uzyskanie wewnętrznego spokoju. Wieczorem jest to szczególnie ważne, żeby poprawić jakość naszego snu, a finalnie lepiej wypocząć. O zdrowiu psychicznym coraz więcej się mówi, a „Dróżki do poduszki” wydają się być w naszej ocenie pozycją doskonałą, aby pozytywnie wpływać na nasze zmysły i nastrój – recenzuje Maria Rekowska, Prezes Stowarzyszenia Słyszeć bez Granic, od lat wspierającego osoby niesłyszące i niedosłyszące.

Nagrania sprawdzą się również w przypadku wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym, zarówno w domu, jak i jako pomoc dla nauczycielek i nauczycieli wychowania przedszkolnego w młodszych grupach przedszkolnych, podczas leżakowania.

– Jako współtwórca projektu, zaangażowany z obu stron – zarówno narracyjnej, jak i technicznej (montaż, udźwiękowienie) – muszę przyznać, że była to fantastyczna przygoda, choć wymagająca. Sam projekt jest niezwykły w swoim założeniu, ale efekt końcowy przekracza – jak nam, zespołowi studio, się wydaje – najśmielsze oczekiwania. Aby się o tym przekonać, zachęcam do przesłuchania serii „Dróżki do poduszki” i, oczywiście, odpłynięcie w krainę snów… – komentuje Aleksander Orsztynowicz-Czyż, właściciel Drezina Records.

Jako że audiobooki zrealizowane są w dźwięku stereo i za pomocą panoram dźwiękowych, wspaniale sprawdzą się podczas odsłuchu na słuchawkach, co zapewni dodatkowe doznania i ułatwi zanurzenie się w magicznym świecie wykreowanym przez twórców. Dzięki temu nagrania mogą stanowić ciekawą propozycję uzupełniającą codzienną rutynę dzieci objętych terapią dźwiękową na słuchawkach i przyzwyczajonych do korzystania z nich.

Seria dostępna jest pod adresem: https://www.legimi.pl/ebooki/drozki-do-poduszki,c4998/


O Labreto: Wydawnictwo zrodziło się z inicjatywy Legimi S.A i początkowo istniało jako jego imprint. Labreto oferuje książki dla całej rodziny, które wciągają aż do ostatniej strony. Skupia się na literaturze popularnej: wydaje powieści kryminalne, sensacyjne i obyczajowe. Odpowiadając na potrzeby rodziców inicjuje również własne projekty, skierowane do dzieci i młodzieży. Labreto jest wyłącznym wydawcą książek Małgorzaty Musierowicz.