Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Zdrowie rodziny według pszczelich zasad

Zdrowie rodziny według pszczelich zasad
7 lutego 2022 Redakcja

Życie pszczół jest niesamowite i możemy się wiele od nich nauczyć. W jednym ulu może znajdować się do 50 tysięcy tych małych skrzydlatych pracusiów. Jak radzą sobie pszczoły z wirusami, bakteriami, czy grzybami w tak dużej populacji? Jaką dietę stosują pszczoły? Czy naprawdę pszczoły jedzą kiszonki?
Jak każdy wie, zdrowe odżywianie jest najważniejsze. Pszczoła miodna, jako jedyny owad potrafi wyprodukować wiele substancji tj. miód, wosk, mleczko pszczele, pierzgę, kit pszczeli. Wykorzystuje wiele to, co natura daje tj.: nektar, pyłek, substancje żywiczne z pąków kwiatów. Ale jak każdy organizm na świecie pszczoła również ma swoje pasożyty, wirusy, bakterie i grzyby, które je atakują. Przyjrzyjmy się, czym żywią się pszczoły, by być silną, zdrową rodziną.

Miód
Pszczoły pobierają nektar z kwiatów, łączą ze swoimi enzymami, wtedy powstaje szereg reakcji chemicznych, powstaje miód o właściwościach bakteriobójczych. W miodzie znajdziemy również niewielkie ilości mikroelementów: potasu, chloru, fosforu, magnezu, wapnia, żelaza, manganu, kobaltu oraz witaminy tj.: A, B1, B2, B6, B12, C, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego i biotyny.
Znajduje się również niewielkie ilości białka, czy olejki eteryczne pochodzące z danego kwiatu, co definiuje zapach i barwę miodu oraz jego właściwości.
Miód to głównie węglowodany (glukoza i fruktoza), czyli energia. Miód dla pszczół to takie paliwo energetyczne do ciężkiej pracy, jaką wykonują. Samym miodem się nie żywią, potrzebują czegoś więcej. Białka do rozwoju i rośnięcia oraz mikro i makroelementy oraz witaminy.

Wosk
Pszczoły również wytwarzają wosk, który wykorzystują do budowania plastrów w ulu. Są wielkimi budowniczymi, którzy tworzą najlepsze miejsce dla rozwoju rodziny i magazynowania pokarmu. Wosk idealnie zabezpiecza miód, pierzgę, dzięki czemu może długo być zmagazynowany. A idealnie zbudowane sześciokątne komórki z odpowiednią szerokością, są doskonałym miejscem do składania jaj i rozwoju larw. Bezpieczne, przytulne, ciepłe.

Mleczko pszczele
Mleczko pszczele, jest to substancja, którą pszczoły same wytwarzają. Każda larwa pszczoły do trzeciego dnia życia, jest karmiona mleczkiem, później mieszaniną miodu i pierzgi. Natomiast, aby powstała Matka (Królowa), larwa jest karmiona przez cały okres mleczkiem. Dzięki mleczku żyje 20 razy dłużej niż robotnica, jest zdolna do rozrodu (składa do 2 tysięcy jajeczek na dobę).
Mleczko pszczele zawiera aminokwasy egzogenne, dużo kwasu pantotenowego, który przedłuża życie. Zestaw witamin z grupy B, całą gamę biopierwiastków. Jest to prawdziwy eliksir życia.

Pierzga
Tak naprawdę głównym pokarmem pszczół jest pierzga. Zwany potocznie chlebkiem pszczelim. To dzięki niej pszczoły mają białko do rozwoju, mikro i makroelementy oraz witaminy niezbędne do funkcjonowania wszystkich mechanizmów życiowych. Rodzina pszczela spożywa w ciągu roku 18-35kg pierzgi.
Co to pierzga?
Najprościej, pierzga to taka kiszona kapusta. Dlaczego? Bo pszczoły ubijają i kiszą pyłek.
Pszczoły zbierają pyłek, który łączą ze swoimi enzymami i miodem. Ubijają w komórce. Zachodzi proces fermentacji, dzięki czemu powstaje kwas mlekowy. Bardzo ważny dla mikroflory jelit. Tak, pszczoły też muszą dbać o zdrowe jelita. Też miewają biegunki, które są zabójcze dla nich.
Pyłek zawiera ponad 250 różnych związków chemicznych i zawierają wszystko, co jest potrzebne w pożywieniu. Zawartość substancji mineralnych zależy od gatunku rośliny, dlatego im więcej różnorodności roślinnej, tym lepiej dla rodzin pszczelich.
Pyłek głównie składa się z: białek, węglowodanów i tłuszczów. Ale też zawiera aminokwasy, flawonoidy, enzymy olejki eteryczne, witaminy (tj.: A, E, D, B1, B2, B6, C) i biopierwiastki ( tj.: wapń, fosfor, magnez, sód i potas, żelazo, miedź, cynk, mangan, krzem i selen).
Dzięki fermentacji pyłku, pierzga jest biologicznie aktywna, zawiera więcej wolnych aminokwasów, jest bardziej przyswajalna dla organizmu i bogatsza w składniki, witaminy (np. witamina K), enzymy oraz kwas mlekowy dla lepszej pracy jelit.

Kit pszczeli (propolis)
Kolejną ważną substancją w walce z patogenami jest kit pszczeli. Pszczoły zbierają żywiczną substancję z pąków kwiatów, obklejają cały ul, dzięki czemu cała pszczela rodzina jest chroniona przed grzybami, bakteriami i wirusami. Kit pszczeli jest bogatą w biologicznie czynne związki chemiczne takie jak: związki fenolowe, flawonoidy, terpeny, biopierwiastki, substancje lipidowo-woskowe. Kit pszczeli ma zdolności niszczenia i blokowania drobnoustrojów tj.: bakterii chorobotwórczych, grzybów, a nawet wirusów i pierwotniaków.
Kit pszczeli ma wiele zastosowań w rodzinie pszczelej.
Kiedy do ula wejdzie mysz i umrze w środku, pszczoły balsamują ją, dzięki czemu nie gnije, ale mumifikuje się.
Ważnym zabiegiem propolisowym jest wyścielenie komórki, przed złożeniem jaja w nim. To zabezpiecza nowe pokolenie przed patogenami. Larwa może rozwijać się zdrowo i bezpiecznie.
Każda pszczoła wie, jak bardzo ważna jest odpowiednia dieta, aby być zdrowym. Ale nawet pszczole zdarzają się wyskoki. Kiedy pszczoła skusi się na słodki napój alkoholowy i chciałaby wrócić do ula, ale jest trochę pijana. Pszczoły pod wpływem alkoholu latają zygzakiem, albo leżą brzuchem do góry. Jeśli jakimś cudem uda jej się dolecieć do swojego domu. Strażniczki pilnujące ula, nie wpuszczą ją do środka, musi najpierw wytrzeźwieć. Samo życie.
Zgodnie z etyką pszczelarską nie wolno zabierać całego zmagazynowanego pokarmu. Nic nie jest w stanie w 100% zastąpić im pokarmu. Bądźmy dumni z darów natury i szanujmy każdą pszczołę.

 

Autor: Monika Ibron pszczelarka od urodzenia