Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Wczesna edukacja malucha – tego możesz nie wiedzieć!

Wczesna edukacja malucha – tego możesz nie wiedzieć!
3 października 2022 Redakcja

Już od pierwszych dni swojego życia, mózg noworodka przyswaja bardzo dużą ilość informacji, które dostarczane są mu przez zmysły. To właśnie przez dotyk, zapach, węch czy smak maluch odkrywa otaczająca go rzeczywistość i zdobywa pierwszą wiedzę o świecie. Zadaniem rodziców i opiekunów jest wspieranie tego naturalnego procesu poprzez dostarczanie dziecku różnorodnych bodźców i kreatywnych narzędzi edukacyjnych, w tym oczywiście zabawek. Okazuje się wielu z nas wciąż brakuje wiedzy na temat wczesnej edukacji dzieci. A Ty wiesz kiedy powinna się ona rozpocząć i jak należy ją wspierać?

Z wyników ankiety* przeprowadzonej na zlecenie marki Fisher-Price jasno wynika, że mniej niż powoła ankietowanych (jedynie 46%) jest świadoma tego, że najistotniejsze w rozwoju dziecka są pierwsze trzy lata jego życia. Warto więc już od pierwszych dni stymulować zmysły maluszka, by pomagać im jak najlepiej się rozwijać.

Najlepszy w przypadku dzieci jest zawsze rozwój i nauka przez zabawę.
Na szczęście współcześni rodzice doskonale wiedzą, że od zabawki mogą wymagać już nie tylko dostarczania rozrywki, ale również ważnych funkcji edukacyjnych, które stymulują prawidłowy rozwój maleństwa. Każde dziecko jednak rozwija się we własnym tempie i przy wyborze zabawki nie można sugerować się jedynie wiekiem maluszka. Poszukując odpowiedniej zabawki, często zapominamy o tym istotnym fakcie. Stojąc przy sklepowej półce z wybraną zabawką w ręku nie zastanawiamy się, czy faktycznie jest ona dopasowana do aktualnego rozwoju dziecka – sugerujemy się raczej oznaczeniem wieku na opakowaniu. W domu zabawka często okazuje się dla malucha „za trudna”, albo wręcz przeciwnie – szybko go nudzi i pociecha traciła nią zainteresowanie. Zatem jak uniknąć tego problemu tym samym gwarantując, że zabawka posłuży maluchowi dłużej?

Poznaj zabawki z technologią Poziomy Nauki marki Fisher-Price® od Mattel – światowego lidera w produkcji akcesoriów i zabawek dla dzieci Wybierając jeden z Poziomów Nauki, rodzic ma możliwość dopasowania treści edukacyjnych zabawki do wieku, etapu rozwoju bądź zainteresowań malucha, dzięki temu zabawka „rośnie” wraz z dzieckiem. Każdy Poziom Nauki bazuje na poprzednim, więc nauka postępuje wraz z rozwojem dziecka. Z zabawkami Fisher-Price z funkcją Poziomy Nauki dzieci bawią się tak dobrze, że nawet nie orientują się, że się uczą.
Skąd wiedzieć czy dana zabawka posiada tę funkcję? To proste! Szukaj znaku graficznego Poziomy Nauki w prawym górnym rogu opakowania. Zabawki Fisher-Price® posiadają od 2 do 4 Poziomów Nauki, dzięki czemu niektóre z nich mogą posłużyć aż do 5. roku życia.

Czego uczą poszczególne Poziomy Nauki?
Edukacyjne treści w zabawkach Fisher-Price różnią się w zależności od przeznaczenia zabawki. Te, w których spotkamy 3 Poziomy Nauki zatroszczą się o:

Poziom 1 – Odkrywanie
Rozbudzając ciekawość dzieci poprzez wesołe powiedzonka, piosenki i aktywności pomagają maluszkom zrozumieć związek przyczynowo-skutkowy i inspirują do dalszego odkrywania. Poziom ten uczy pierwszych słów, pomaga dziecku osłuchać się z prawidłową wymogą różnych nazw przedmiotów czy części ciała.

Poziom 2 – Zachęcanie
Dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia rozumieją już niemal wszystko – nawet jeśli jeszcze nie mówią. Przy odpowiedniej motywacji, wykonywanie różnych zadań sprawia im mnóstwo radości, dlatego na poziomie 2 zabawka motywuje do wykonywania prostych poleceń (np. „Znajdź niebieskie koło”) i nagradza je („Udało Ci się!”). Na tym poziomie maluch zaangażowany jest w naukę kolorów, cyferek i słówek a każdy jego sukces jest nagradzany. Specjalne wypowiedzi i pytania zachęcają dziecko do odnajdowania poszczególnych elementów zabawki wspomagając proces nauki i zapamiętywania.

Poziom 3 – Naśladowanie
Około półtoraroczne maluchy zaczynają używać wyobraźni i łączyć pewne fakty. Lubią zabawę w naśladowanie i chcą zachowywać się jak rodzice lub starsze dzieci, często powtarzając ich słowa i zachowanie. Poziom 3 zachęca do twórczej zabawy w odgrywanie ról dzięki odpowiednim zwrotom (np. „Umiesz zabeczeć jak owieczka?”). Na tym poziomie zabawki pomagają rozwijać wyobraźnię dziecka wykorzystując do tego radosne piosenki, dźwięki i wyrażenia.

Wybrane produkty z technologią Poziomy Nauki od Fisher-Price®

Mata z pianinkiem Muzyczne Zwierzątka
Wiek: od 0 miesięcy
3 Poziomy Nauki: Angażowanie– Odkrywanie – Poznawanie
Obraz zawierający siedzenie
Cena: ok. 290 zł

Mata z pianinkiem „Muzyczne zwierzątka” sprawdzi się doskonale w pierwszych miesiącach życia dziecka, ale także później, gdy maluch będzie potrafił już samodzielnie siedzieć czy chodzić. Najmłodszy maluszek może bawić się leżąc na wznak, patrząc na zabawki zawieszone na pałąku – pobudzające zmysł wzroku, czy uderzając nóżkami w pianinko, stymulując zmysł słuchu. Nieco starszy maluch będzie mógł trenować utrzymywanie główki, ćwicząc mięśnie szyi i karku, leżąc na brzuszku. Zabawki można wtedy przyczepić do materacyka, aby dziecko mogło na nie patrzyć – a w późniejszym etapie – chwytać. Gdy maluszek siedzi już samodzielnie, klawiaturę pianinka można przekręcić i ustawić tak, aby dziecko mogło wygodnie uderzać w klawisze rączkami, aktywując dźwięki i ciesząc się „skomponowanymi” przez siebie „melodiami”. Gdy dziecko już chodzi – pianinko można odczepić – i staje się osobną zabawką! Zabawka posiada trzy Poziomy Nauki. W zależności od ustawionego poziomu angażuje zmysły maluszka poprzez muzykę, dźwięki i kolorowe światełka, zachęca do interakcji oraz uczy pierwszych słów.

Szczeniaczek Uczniaczek i Siostrzyczka Szczeniaczka
Wiek: od 6 miesięcy
3 Poziomy Nauki: Odkrywanie – Zachęcanie – Naśladowanie
Cena: ok. 100 zł

Dwójka najlepszych przyjaciół małego dziecka. Te miękkie i miłe w dotyku pluszaki swym sympatycznym wyglądem zapraszają najmłodszych do fantastycznej zabawy, odkrywania i nauki! Interaktywne przytulanki nagradzają działania malucha ciekawymi słówkami, wypowiedziami i rytmicznymi edukacyjnymi piosenkami. I tak, podczas wspólnej zabawy dziecko uczy się liczenia czy alfabetu, poznaje kształty, kolory i nazwy części ciała. A dzięki technologii „Poziomy Nauki” interaktywne treści można zmieniać, dopasowując je do zainteresowań oraz etapu rozwoju maluszka! „Pokażesz moją fioletową rękę?, „Mam dwoje uszu – policzmy je! Jeden, dwa!”. A wszystko to przy akompaniamencie wesołej muzyki i migotaniu czerwonego serduszka.

Uczący Przyjaciel Robot 4 w 1
Wiek: od 6 miesięcy
3 Poziomy Nauki: Odkrywanie – Zachęcanie – Naśladowanie
Cena: ok. 170 zł

Wyjątkowy towarzysz do zabawy! Można używać go na 4 różne sposoby, gdyż składa się z trzech mniejszych robotów, które można rozkładać i łączyć. Antena do naciskania, uszko do przekręcania, klapka do odwracania i kołysząca się podstawa do trącania z kolorowymi kuleczkami w środku to aktywności, które zajmą dziecko na długi czas. Przyjaciel Robot 4w1, z zależności od ustawionego Poziomu Nauki, uczy dzieci m.in. nazw kolorów, kształtów – które poznają wszystkimi zmysłami! Zabawka wypowiada nazwę koloru czy kształtu, a następnie podświetla nim część zabawki. Światełka i piosenki zachęcą malucha do tańca i ruchu. Ten interaktywny przyjaciel motywuje również dzieci do raczkowania, ponieważ jest mobilny – porusza się w przód i w tył – zachęcając dziecko do zabawy na czworaka – a w późniejszym etapie na stojąco. Przyjaciel Robot 4w1 to ponad 120 aktywacji, które dostarczą dz+iecku mnóstwo frajdy!

 

Wesoły kamper malucha „Ucz się i śmiej”
Wiek: 9-36 miesięcy
3 Poziomy Nauki: Odkrywanie – Zachęcanie – Naśladowanie
Cena: ok. 400 zł

Dla małych poszukiwaczy przygód, którzy uczą się stawiać pierwsze kroki, Wesoły Kamper Malucha będzie doskonałym towarzyszem zabaw – od tych na siedząco, po chodzenie za pchaczem i wymyślanie własnych biwakowych opowieści. To muzyczne centrum zabaw ma 3 „Poziomy nauki” pełne wesołych piosenek, dźwięków, światełek oraz wypowiedzi o literkach, kolorach, liczeniu i kształtach, a także ponad 10 wyjmowanych elementów, dzięki którym zabawa w biwakowanie jest jeszcze bardziej realistyczna – i rozwojowa. Różne kształty klocków, które trzeba dopasować w odpowiednie otwory czy klikające pokrętło – będą trenować zręczność małych rączek, wpływając na rozwój motoryki małej. Zabawkowe elementy m.in. jak czajnik, kubek, kanapka czy wędka będą pozwalały na ogrywanie scenek jak z prawdziwej wycieczki na łonie natury, rozwijając dziecięcą wyobraźnię. A gdy dziecko będzie gotowe stawiać pierwsze kroki, wygodna rączka ułatwi maleństwu podniesienie się to pionu, a stabilne kółka na bezpieczne ruszenie w świat!

Edukacyjny Piesek „Raczkuj za mną”
Wiek: od 6 miesięcy
3 Poziomy Nauki: Odkrywanie – Zachęcanie – Naśladowanie

Fisher-Price, Edukacyjny piesek „Raczkuj ze mną”, zabawka interaktywna – smyk.comCena: ok. 150 zł
Edukacyjny Piesek „Raczkuj za mną” od Fisher-Price® uwielbia radosną zabawę – jak prawdziwy szczeniaczek – i uczy maluchy nowych rzeczy. Gdy dziecko pociągnie za mięciutką skarpetkę w pyszczku pieska, mały psotnik macha tylną częścią ciała, rusza głową i „chodzi”, zachęcając malucha do raczkowania w ślad za nim. Aby cieszyć się bardziej interaktywną zabawą, dzieci mogą naciskać podświetlane przyciski na obroży pieska, aktywując piosenki, dźwięki i wypowiedzi edukacyjne uczące alfabetu, cyferek, liczenia i kolorów. Technologia „Poziomy nauki” umożliwia wybór trybu w zależności od wieku dziecka.

Tablet Malucha
Wiek: 12-36 miesięcy
3 Poziomy Nauki: Odkrywanie – Zachęcanie – Naśladowanie
Cena: ok. 80 zł

To propozycja dla wszystkich dzieci, które uwielbiają „technologiczne” gadżety. Zabawka ta przypomina prawdziwe tablety, jakich używają rodzice, co czyni ją w oczach dziecka jeszcze atrakcyjniejszą. Maluszkowi zapewni miłe chwile podczas wspólnego śpiewania i słuchania wesołych melodyjek, a gdy już podrośnie, Tablet nauczy go alfabetu oraz nazw zwierząt i przedmiotów. W zależności od ustawionego poziomu zabawy, dzieci mogą uczyć się pierwszych słów, liter oraz odgłosów jakie wydają różne przedmioty i zwierzęta (np. „S – słoń”). Na Poziomie 3 zaproszone zostają do edukacyjnej zabawy w naśladowanie (np. „Zatupiesz jak słoń?”). Do wesołej zabawy i nauki zachęcają kolorowe światełka, które migają i „tańczą” w rytm muzyki i wypowiadanych słów.

Little People® Wesoły domek małego odkrywcy
Wiek: 1-5 lat
3 Poziomy Nauki: Zabawa – Odkrywanie – Wyobraźnia
Cena: ok. 220 zł

Stworzony z myślą o dzieciach, które kochają naśladować dorosłych i bawić się w dom, gdzie mogą odgrywać znajome scenki, a przy tym uczyć się literek, liczb i kolorów. Domek wyposażony jest w pokoje, patio z basenem, a nawet huśtawkę na drzewie. Dzięki 6 punktom aktywacji, takim jak podświetlane radio, przełącznik światła, „tablet” w kuchni, lodówka, piecyk i toaleta ze „spuszczaniem wody”, zabawa w dom jest jeszcze bardziej realistyczna! Gwarancją dłuższej zabawy są trzy „Poziomy nauki”, dzięki którym rodzice mogą dostosowywać treści edukacyjne do umiejętności dziecka.

Edukacyjna Gigaksiążka „Ucz się i śmiej”
Wiek: od 6 miesięcy
3 Poziomy Nauki: Odkrywanie – Zachęcanie – Naśladowanie
Cena: ok. 130 zł

To elektroniczna zabawka edukacyjna, która przekształca się z dużej, płaskiej książeczki w stojące centrum zabaw. Gigaksiążka „rośnie” wraz z dzieckiem, dzięki czemu staje się motywacją do nauki raczkowania i chodzenia. Na każdej z trzech „kart” tej zabawki, malucha czaka inna, różnorodna, rozwijająca zabawa. Elementy aktywizujące, takie jak klocki do sortowania, kręciołek, suwak i okienko „a kuku” ćwiczą motorykę małą, czyli sprawność rączek. Trzy przyciski umieszczone na jednej ze stron, uruchamiają historyjki do słuchania, naukę cyferek i piosenek, które zachęcają dzieci do biegania wokoło i śpiewania. Treści edukacyjne, dzięki technologii Poziomy nauki, są adekwatnie do wieku i umiejętności malucha.

Radiomagnetofon Szczeniaczka „Ucz się i śmiej”
Wiek: od 6 miesięcy
3 Poziomy Nauki: Odkrywanie – Zachęcanie – Naśladowanie
Cena: ok. 120 zł

Inspirowany stylem retro Radiomagnetofon Szczeniaczka zawierający mnóstwo aktywizujących elementów, takich jak pokrętło, otwór na kasety, suwak, przełączniki czy kręciołek. Ten zabawkowy zestaw stereo z pewnością pobudzi ciekawość malucha i skłoni go do odkrywania kolejnych funkcji produktu. Zastosowana technologia „Poziomy nauki” umożliwi rodzicom dostosowanie treści edukacyjnych zabawki do etapu rozwoju dziecka, dzięki czemu Radiomagnetofon posłuży maluchowi dłużej. Zabawka nauczy dziecko liczenia po polsku i angielsku, literek, kolorów i kształtów. Wygony uchwyt do przenoszenia pozwala dziecku zabrać ulubioną zabawkę zawsze ze sobą.

Little People® Muzyczna Farma Małego Odkrywcy
Wiek: od 12 miesięcy
3 Poziomy Nauki: Odkrywanie – Zachęcanie – Naśladowanie
Cena: ok. 250 zł

Nakarmić kurczaczki, wyszczotkować konia czy utulić krówkę do snu – to tylko część zadań, których będą mogli się podjąć mali pomocnicy Jeda, właściciela Muzycznej Farmy Małego Odkrywcy. Skrywa ona przed szkrabami wiele atrakcji związanych z codzienną opieką nad zwierzątkami. Na każdego z podopiecznych małych farmerów czeka bowiem ich własny boks, który można otwierać, wypuszczając zwierzątka, by ich oporządzić, czy zamykać, gdy nadejdzie noc. Podczas zabawy dzieci mogą również zobaczyć, jak wykluwają się kurczaki, lub obracać silos z kukurydzą, by móc nakarmić swoich podopiecznych po wezwaniu ich srebrnym dzwonkiem na obiad. Zabawa odbywa się w rytmie wesołych dźwięków. Dzieci, wciskając czerwony przycisk, uruchamiają melodie i piosenki, które sprawiają, że codzienne prace na farmie wypełnione są radością i uśmiechem. Szkraby usłyszą również wypowiedzi oraz rady Jeda dotyczące pracy na farmie, uczące odpowiedzialności i opieki nad zwierzątkami, np. „Noc chyba będzie zimna. Przykryjmy kurki ciepłym kocem.” Nauczy je to okazywania troski o innych oraz empatii względem zwierząt.

Pchacz Małego Kierowcy 2 w 1 „Ucz się i śmiej”
Wiek: od 6 miesięcy
3 Poziomy Nauki: Odkrywanie – Zachęcanie – Naśladowanie
Cena: ok. 220 zł

Pchacz Małego Kierowcy 2 w 1 od Fisher-Price® to zabawka edukacyjna, która „rośnie” razem z dzieckiem: od zabawy na siedząco, przez podnoszenie się, aż po pierwsze kroki. Ten pchacz z motywem samochodu ułatwia maluchom wstawanie i popychanie go dzięki specjalnym kołom Steady Speed™, które spowalniają tempo, zapewniając bezpieczeństwo początkującym spacerowiczom. Z obu stron dziecko znajdzie ciekawe elementy, takie jak aktywizująca deska rozdzielcza i kierownica, które pokierują dziecko ku zabawie. A do tego piosenki i wypowiedzi na 3 poziomach uczą literek, przeciwieństw i liczenia, gdy mali kierowcy naciskają klakson. Naciśnij przycisk globusa, aby wybrać język: polski, węgierski, czeski, słowacki lub angielski.

* Ankieta na zlecenie Fisher-Price „Ile wiesz na temat rozwoju dziecka? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę!” przeprowadzona w formie online wśród 10 000 osób.

Więcej o Poziomach Nauki zastosowanych w zabawkach marki Fisher-Price® można znaleźć na stronie www: https://shopping.mattel.com/pl-pl/pages/smart-stages