Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Nasze miasto”, „Nasz dom”. Recenzja

„Nasze miasto”, „Nasz dom”. Recenzja
12 kwietnia 2023 Redakcja

Nasze miasto. Nasz dom

Książki z okienkami wzbudzają w dzieciach szczególne zainteresowanie. Możliwość podejrzenia czegoś ukrytego czy znalezienia dodatkowego elementu czyni z czytania świetną zabawę. Autorzy okienkowych publikacji ujawniają pod ruchomą częścią kartonowej strony niespodzianki rysunkowe lub tekstowe, zachęcają tym samym do dłuższego kontaktu z lekturą.

W przypadku dwóch nowości „Nasze miasto” oraz „Nasz dom” (wyd. Jupi Jo!, 2023) na uważne dzieci czekają zarówno bogate w szczegóły kompozycje rysunkowe, jak i porcje ciekawej wiedzy serwowane na wewnętrznych skrzydłach ruchomych elementów. Autorka tekstu Pavla Hanáčková wraz z ilustratorką Edit Hajdu stworzyły fascynujące portrety miasta i mieszkania. W książce „Nasze miasto” prowadzą dzieci przez ulice i parki, teatry, księgarnie i ryneczki, ale także przez place budowy, szpitale i remizy strażackie czy budynki użyteczności publicznej. W okienkach znajdziemy ciekawe informacje między innymi o tym, że podczas przygotowywania miejsca pod budowę można natknąć się na odkrycia archeologiczne czy jaką funkcję pełni muzeum. „Nasz dom” to z kolei bogato ilustrowana podróż przez mieszkanie, w której pada na przykład definicja i opis działania prysznica, przedstawienie wnętrza starego zegara w salonie, pojawia się nawet słowo termostat. W obydwu książkach po tajemniczych zakamarkach oprowadzają dzieci, które szukają zagubionych pupili. Ten zabieg to kolejna część składowa publikacji, która bezpośrednio aktywizuje czytelnika i zaprasza do zabawy z lekturą.

Solidna kartonowa konstrukcja pozwoli długo cieszyć się książką. Duży atrakcyjny format oraz umiejętnie skomponowana warstwa ilustracyjna uzupełniona nie tylko ciekawostkami z okienek, ale i nazwami konkretnych przedmiotów, pojazdów czy budynków sprawia, że oba tytuły spodobają się dzieciom w różnym wieku, nie tylko najmłodszym.

Książki zostały objęte patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek