Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Bycie sobą najlepszą przygodą”. Recenzja

„Bycie sobą najlepszą przygodą”. Recenzja
5 lutego 2024 Redakcja

Ile razy zastanawialiśmy się, jak byłoby zasmakować życia kogoś innego? Ile razy porównywaliśmy się do innych, najczęściej szukając w nich odbicia czegoś lepszego, znakomitszego? Internet nie ułatwia pozytywnego wzmacniania poczucia własnej wartości – media społecznościowe są pełne idealnych uśmiechniętych osób, spełnionych matek i ojców, radosnych dzieci, wystudiowanych póz oraz pięknych wnętrz. Ludzie, którzy nas otaczają też nie zawsze przyznają się do codziennych wyzwań, z jakimi się mierzą. A te przecież są w naturalny sposób wpisane w nasze życiorysy.

Warto więc nad sobą pracować. Z uważnym spojrzeniem w głąb siebie, z dostrzeżeniem tego, co sprawia, że to właśnie my jesteśmy unikatowi. A już naprawdę cennym jest rozmawianie o tym z dziećmi od najmłodszych lat. Ktoś, kto ufa sobie i zna swoją wartość nie tylko ma się po prostu dobrze, ale też inspiruje otoczenie oraz jest na nie bardziej otwarte.

Kartonowa książeczka dla maluszków Marii Lekszyckiej-Petryszyn „Bycie sobą najlepszą przygodą” (wyd. TO MISIE podoba, 2023, ilustracje Justyna Karaszewska) to odpowiedź na ten ważki temat. Dostosowana do percepcji małych czytelników narracja opiera się na jednym zdaniu na rozkladówkę prezentując ciekawe spektrum zwierzęcych bohaterów opowiadających o swojej różnorodności. Są niedźwiedzie o różnych odcieniach barwy futra, jest kolczasty jeż, milcząca żyrafa z długą szyją, powolny leniwiec, okrąglutki hipopotam… Każdy z nich docenia i szanuje samego siebie, dzięki czemu wpływa też na dobrostan dżungli, a także dobre relacje w grupie. Bo urok osobisty, otwartość na drugą osobę, chęć poznania i współpracy jest niezależna od postury, rodzaju łap czy pazurów, długości ogona, rozmiaru uszu, faktury futerka…

Autorka kończy narrację ważnym pytaniem skierowanym bezpośrednio do odbiorcy:

Co najbardziej lubisz w sobie
nasz wspaniały czytelniku?

Nie zostawiajmy tego pytania w powietrzu, nie odkładajmy odpowiedzi na później. Podsłuchajmy o tym, co w sobie ceni dziecko. I niech głośno wybrzmi to, co my sami lubimy w sobie.

Książka została objęta patronatem czasopisma „Dzieci”.

Barbara Górecka / Dom Bajek