Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Postanowienia noworoczne – od zmiany diety po aktywność fizyczną

Postanowienia noworoczne – od zmiany diety po aktywność fizyczną
18 stycznia 2023 Redakcja

Początek roku to czas planowania postanowień noworocznych, które stają się motywacją do zmiany nawyków i stylu życia. Jak pokazują badania, wśród najczęściej wybieranych postanowień znajdują się plany dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia, nieco mniejszą popularnością cieszą się cele związane z aktywnością fizyczną.

Zmiana nawyków żywieniowych nie jest łatwa i wymaga dużej motywacji oraz wytrwałości. Dlatego zmiany w diecie i planowaniu posiłków powinny być stopniowe.

Metoda małych kroków

Zmianę nawyków żywieniowych można zacząć od ograniczenia niezdrowych przekąsek i fast foodów, wprowadzając stopniowo do diety zdrowsze zamienniki na przykład o obniżonej zawartości tłuszczu i cukru. Doskonałym wyborem na szybką przekąskę, a jednocześnie zdrowszą alternatywą dla słodyczy mogą okazać się batony proteinowe.

Droga do zdrowej diety bywa jednak zdecydowanie dłuższa, nie wystarczy zrezygnować z niezdrowych przekąsek. Warto zadbać o odpowiednio zbilansowane posiłki, bogate w owoce, warzywa i makroskładniki. Przykładowo idealnym dodatkiem do śniadaniowej owsianki będą: liofilizowane owoce czy bezcukrowe masło orzechowe. Jeśli dodatkowo chcemy zadbać o zrzucenie wagi pomocne może okazać się sięganie po produkty o obniżonej kaloryczności jak na przykład makaron spaghetti zero od GymBeam.

Krokiem do poprawy zdrowia, kondycji fizycznej i psychicznej są także ćwiczenia i aktywny tryb życia. Regularna aktywność sportowa pozwala zwiększyć wytrzymałość, wpłynąć na dobre samopoczucie czy redukcję stresu. Możliwości jest wiele – od ćwiczeń w domu, przez bieganie w parku, czy trening siłowy.

Czas na aktywność fizyczną

Warto postawić na aktywność fizyczną, która sprawi radość. Wtedy chętniej pójdziemy na trening. Planowanie zrzucenia od razu 10 kilogramów, czy codzienne wizyty na siłowni mogą nie być dobre na sam początek i sprawić, że zapał szybko minie. Dlatego na start warto zacząć od ćwiczeń w domu z wykorzystaniem niewielkich obciążeń lub akcesoriów tj. gumy oporowe, czy skakanka.

Trzeba jednak pamiętać, by podczas planowania postanowień zachować zdrowy rozsądek. Zmiana przyzwyczajeń i nawyków wymaga czasu oraz cierpliwości. Dlatego warto kierować się zasadą stawiania małych kroków, by mieć pewność, że postawione cele są możliwe do osiągnięcia.

W artykule zostały wykorzystane badania opisane w: https://tiny.pl/wjqkm.


GymBeam to jedna z najszybciej rozwijających się marek fitness w regionie CEE i najszybciej rozwijający się e-sklep w segmencie odżywek dla sportowców w regionie CEE. Jest obecny na 15 rynkach m.in.: na Słowacji, w Czechach, Rumunii, Chorwacji, Bułgarii, Ukrainie, Słowenii, Niemczech, we Włoszech i na Węgrzech. W ofercie posiada suplementy diety dla sportowców, zdrową żywność oraz odzież sportową i sprzęt do ćwiczeń. Jest właścicielem marek: GymBeam, Strix, VanaVita, BeastPink, XBEAM. Jest także dystrybutorem ponad 120 marek i ponad 5000 produktów. Marka została założona przez Dalibora Cicmana w 2014 roku na Słowacji.