Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Jak opiekować się Ziemią. Wielka nauka dla małych dzieci”. Recenzja

„Jak opiekować się Ziemią. Wielka nauka dla małych dzieci”. Recenzja
11 października 2023 Redakcja

Wielka nauka dla małych dzieci

Jesienią każdego roku zachwycamy się nie tylko przebarwiającymi się liśćmi czy poetyckim płaszczem mgły otulającym krajobraz. To także czas łapania ciepłych, lecz już nie gorących wrześniowych promieni słońca, wypady na aromatyczne grzyby i październikowe polowania na błyszczące kasztany. Spacerując po lesie znaleźć można niestety także sporo śmieci, stąd jakże ważną jest jesienna akcja sprzątania świata, w którą angażuje się coraz więcej szkół i przedszkoli. Nic dziwnego – edukacja, której trzonem jest nauka o tym, jak dbać o dobrostan naszej planety jest kluczowa w dobie tak szybko zachodzących zmian klimatu.

Wesprzeć nas w tym procesie może kartonowa książka Olgi Woźniak „Jak opiekować się Ziemią. Wielka nauka dla małych dzieci” (wyd. Papilon, 2023). To drugi tytuł tej autorki stworzony dla poznańskiego wydawnictwa w duecie z ilustratorem Maciejem Łazowskim. Obie publikacje (poprzednia opowiada o kosmosie) w sposób bardzo czytelny, ale daleki od infantylizacji przybliżają maluchom niełatwe zagadnienia naukowe i mam nadzieję są zaczątkiem ciekawej serii.

„Jak opiekować się Ziemią” to mikroporadnik ekologicznego stylu życia. Sztywne kartonowe strony wzbogacone zostały tak lubianymi przez małe dzieci okienkami skrywającymi ciekawostki i informacje uzupełniające tekst podstawowy. Autorka rozpoczyna narrację od wprowadzenia terminu ekologia, prezentuje mądre systemy działające w przyrodzie, gdzie nic się nie marnuje. Następnie płynnie przechodzi do roli, którą w tym ekosystemie pełni człowiek proponując wypracowanie dobrych ekologicznych nawyków. Podejmuje takie wątki, jak mądre gospodarowanie żywnością i domowymi zapasami jedzenia, segregacja odpadów, oszczędność energii czy recykling.

Maciej Łazowski, warszawski ilustrator, dobrze czuje się zarówno w tematyce popularno-naukowej, jak i w nowoczesnej stylistyce. Mocne kolory, wyraziste kompozycje, zgeometryzowane formy oraz uproszczona perspektywa to znaki rozpoznawcze jego projektów wydawniczych.

Książka została objęta patronatem czasopism „Dzieci” i „Mama w sam raz”.

Barbara Górecka / Dom Bajek