Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Ciąża, poród, macierzyństwo – Droga Przyszłych Mam”

„Ciąża, poród, macierzyństwo – Droga Przyszłych Mam”
10 listopada 2023 Redakcja

Nikt z nas nie rodzi się z wiedzą, co wydarzy się po narodzinach naszego pierwszego dziecka, ale można się do tego przygotować. W niedzielę, 5 listopada, w poznańskim BusinessWell mówili o tym prelegenci konferencji „Ciąża, poród, macierzyństwo – Droga Przyszłych Mam”. Położne, fizjoterapeutki, lekarze oraz wiele innych ekspertów rozmawiali o wyzwaniach związanych z narodzinami dziecka oraz rozwojem niemowląt.

Jedną z prelegentek była położna Karolina Wyrembek-Urban, która opowiadała o tym, jak należy przygotować ciało do karmienia piersią. To bardzo istotna kwestia, która często wiąże się z ogromną presją dla przyszłych mam. Ekspertka wyjaśniała, że to zupełnie niepotrzebne. Opowiedziała słuchaczkom, jak do laktacji przygotować się już na etapie ciąży. Zwróciła uwagę na to, że ciało kobiety dostosowuje się do tego procesu już od pierwszego trymestru. Ważnym jest, aby kobiety, które będą chciały zdecydować się na karmienie piersią, zaczęły o tym myśleć w czasie ciąży. Wówczas warto sprawdzić czy w trzecim trymestrze nie należy wprowadzić np. masażu, który spowoduje, że laktacja będzie łatwiejsza. Eksperta podkreślała, że jednym z najważniejszych aspektów w laktacji jest kontakt skóra do skóry, który pozytywnie wpływa na cały proces. Niczego nie należy robić „na siłę”. Istotnymi elementami w całym procesie laktacyjnym jest czas i cierpliwość. Potrzebują tego zarówno mamy karmiące, jak i same maluchy.

Na konferencji poruszone zostały również kwestie związane ze zdrowiem noworodka, o których opowiadała pediatra Monika Działowska. Prelegentka mówiła między innymi o tym jak radzić sobie z ciemieniuchą, która pojawia się u noworodków oraz z czego mogą wynikać zmiany skórne, które obecne są na ciałach maluszków. Lekarka zwróciła uwagę, że przy trudno ustępującej ciemieniusze ważne jest, aby zawsze po umyciu głowy spłukać ją wodą z prysznica. Należy pamiętać, że niekiedy zmiany, które się pojawiają mogą wynikać z nadmiaru używanych kosmetyków. Noworodek nie potrzebuje wiele. Jeśli dotkną go zmiany skórne np. rumień noworodkowy to trzeba pamiętać, że nie jest on niczym niepokojącym. Samoistnie ustępuje w ciągu kilku dni. Prelegentka odpowiadała również na nurtujące pytania przyszłych mam. Pediatra opowiadając o komforcie cieplnym maluchów podkreśliła, że noworodek w domu, w ciągu dnia nie wymaga noszenia czapeczki. Dziecko powinno nosić ją jedynie 10 minut po kąpieli. W pozostałym czasie należy nie okrywać główki. Mózg dziecka rozwija się w niższych temperaturach. Monika Działowska odniosła się również do pewnej zmory naszych czasów, czyli dostępności licznych gadżetów, zabawek, urządzeń już dla noworodków. Podkreślała, że im mniej gadżetów, tym lepiej dla naszego dziecka. Noworodek nie potrzebuje w łóżeczku licznych maskotek, zabawek czy grzechotek.

Pozostałe prelekcje dotyczyły przygotowania siebie i ciała do porodu, zdrowia psychicznego mamy i tego, jak o nie zadbać oraz zagadnień prawnych związanych z urlopem macierzyńskim, czy rodzicielskim. Nie zabrakło również części praktycznej, czyli kursu ratownictwa oraz ćwiczeń relaksacyjnych. Ta konferencja została zorganizowana po to, aby przyszli rodzice mogli poczuć się przygotowani na niezwykłą przygodę macierzyństwa. Wszystkie dyskusje spotkały się z pozytywnym odbiorem. O ciąży, porodzie i macierzyństwie opowiadało ośmioro prelegentów, a słuchało ich czterdziestu jeden gości.