Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

„Ps. Czekamy. Twój brat”. Recenzja

„Ps. Czekamy. Twój brat”. Recenzja
5 lipca 2024 Redakcja

Czas

Oczekiwanie to zdecydowanie czynność, która wiąże się z licznymi odcieniami różnych emocji. Bywa wypełnione nadzieją i radością, ekscytacją oraz przyjemnym dreszczykiem. Innym razem pojawiają się złość, irytacja, zniecierpliwienie. Przecież ile można czekać…? A kiedy pod lupę bierzemy coś, co jak najbardziej wymaga czasu i czego nie da się lub nie powinno się przyspieszać, tym bardziej kwestia warta jest wypracowania systemu zarządzania własnym dobrostanem uczuciowym.

Takim czasem jest okres ciąży. Maleństwo bezpiecznie przebywa w łonie matki nie wiedząc, ile jego nadchodzące narodziny wzbudzają reakcji. Oczekują na niego rodzice, przyszli dziadkowie, przyjaciele i rodzina. Bywa i tak, że po drugiej stronie brzucha spotkania wypatruje starsze rodzeństwo. O tym właśnie opowiada ciepła i pełna czułości książka „Ps. Czekamy. Twój brat” (wyd. Zielona Sowa, 2022). Lisa i Margherita Riccardi budują fabularny wątek z perspektywy dziecka. Brata czekającego na siostrzyczkę, która już prawie jest. Jako osoba nieco bardziej doświadczona w życiu przygotowuje dla niej symboliczny przewodnik po świecie. Mikro zbiór podstawowych zasad, które z pewnością przydadzą się w życiu nowej osóbki. Leksykon bliskich ludzi i wartościowych pojęć wpisujących się w codzienność.

I tak wspólnie z chłopcem dowiadujemy się o niebie i wodzie, górach i morzu. O pięknej mięciutkiej mamie oraz tacie z drapiącą brodą. O babci z tajną skrytką na czekoladowe jajka i dziadku, który w sekrecie karmi myszy w piwnicy. Chłopczyk przedstawia dom oraz jego zakamarki, zabawki i bazę pod łóżkiem. Opowiada o ciele i rozmaitych funkcjach, które pełni (jest mowa także o wszach i Wróżce Zębuszce czy zawsze brudnych paznokciach, wiadomo). I tak krok po kroku podążamy za tym mądrym i serdecznym przewodnikiem dowiadując się przy okazji, co składa się na piękne życie.

Twórcą ilustracji jest Michele Bosco, włoski artysta. Już sama okładka książki zawiera wizualną zagadkę – zapis tytułu, w którym różnymi odcieniami barwy niebieskiej zaznaczone są dwa symboliczne znaczenia. Kolejne rozkładówki zaskakują nieoczywistymi kadrami, całość dobrze współgra ze wzruszającą treścią.

W wiosennym numerze czasopisma „Dzieci”, pochyliłam się nad tematem rodzeństwa. Ta książka wspaniale uzupełnia tamten wybór tytułów. Szczerze polecam.

Barbara Górecka / Dom Bajek