O tym jak ważne stało się kontrolowanie temperatury pokazały nam ostatnie lata i zjawisko pandemii Covid-19. Gorączka będąca jednym z głównych objawów zakażeń i infekcji zmusza nas do pomiaru temperatury. Korzystanie z termometrów w warunkach domowych jest powszechną praktyką i szczególnie dobrze wiedzą o tym rodzice małych dzieci. Dodatkowym argumentem, który nakazuje zwracać większą uwagę na pomiary temperatury jest też rozwój telemedycyny, która korzystając z szybkiego postępu technologii rewolucjonizuje opiekę medyczną. Pomiary temperatury i doszukiwanie się odstępstw od normy mają ogromne znaczenie nie tylko w przypadku wspomnianych zakażeń i infekcji. Gorączka może być objawem wielu chorób, które w przypadku określonych grup tj. niemowlęta, osoby starsze, kobiety w ciąży czy osoby przewlekle chore, mogą doprowadzić do negatywnych skutków. Jako przykład można podać tutaj takie poważne jednostki chorobowe jak: drgawki gorączkowe czy zespół PFAPA (zespół nawracających gorączek) w przypadku dzieci.
Mierzenie temperatury – na co zwracać uwagę?
Wiedząc już jak ważny jest pomiar temperatury i w jakich jednostkach chorobowych jest istotny, warto zdać sobie sprawę na jakie elementy zwrócić uwagę, żeby pomiar był odpowiednio wykonany i dał rzetelne wyniki. Wybór odpowiedniego urządzenia dostosowanego do naszych potrzeb, stosowanie się do zaleceń producenta i instrukcji obsługi, które definiują warunki w jakich należy dokonywać pomiaru to kwestie oczywiste, jednak często lekceważone. Różne urządzenia dostosowane są do pomiaru temperatury różnych części ciała tj. środek czoła, skroń, okolice pachy itp. i na to należy zwracać uwagę. Dodatkowo warto pamiętać, że porównywanie pomiaru wykonanego w różnych miejscach np. porównanie pomiaru z czoła i pomiaru z spod pachy jest niewspółmierne. Kolejny aspekt to warunki otoczenia w jakim dokonywany jest pomiar oraz stan organizmu w trakcie badania. Badanie bezpośrednio po wysiłku fizycznym, kąpieli, wejściu z zimnego do ciepłego pomieszczenia nie da rzetelnego obrazu.
Trend temperatury – co to takiego i jak określić go przy pomocy stałego monitorowania temperatury?
Kiedy wiadomo już jak ważny może być pomiar temperatury i na co zwracać uwagę wykonując go konkretnymi urządzeniami, należy zdać sobie także sprawę z tego jaką faktycznie temperaturę ma nasz organizm w konkretnych warunkach. Przyjęta za normę i wyznacznik temperatura 36,6oC wcale nie musi być wzorcową. Temperatura organizmu może być różna ze względu na wiek, płeć, aktywność fizyczną czy chociażby porę dnia w jakiej dokonuje się pomiaru. Najlepszym sposobem ustalenia temperatury wzorcowej dla naszego organizmu jest wyznaczenie trendu temperatury. Powtarzanie pomiaru u osoby zdrowej o konkretnych porach dnia i w określonych stanach (np. u dziecka po zabawie lub po płaczu) pozwoli nam wyznaczyć trend i zakresy temperatury, które są normalne dla naszego organizmu i nie wynikają ze stanu chorobowego. Dzięki temu lepiej wychwycimy faktyczne zagrożenie i zaoszczędzimy sobie stresu. Przy określaniu trendu kłopotliwe może się okazać ręczne mierzenie temperatury, dlatego z pomocą przychodzą urządzenia do stałego monitorowania temperatury tj. WARMIE. W tym przypadku pomiar jest ciągły, zapisywany automatycznie w aplikacji mobilnej telefonu (z którym czujnik jest połączony poprzez Bluetooth) i dzięki temu wyniki pomiaru (nawet sprzed wielu dni) mogą zostać przedstawione podczas wizyty u lekarza, co z pewnością ułatwi diagnozę. Wspomniana wcześniej rozwijająca się telemedycyna to także obszar, w którym stały monitoring temperatury zajmuje jedno z kluczowych miejsc i pozwala kompleksowo opiekować się chorym bez konieczności osobistego spotykania się z lekarzem.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią instrukcji używania i etykietą, bądź skonsultuj się z lekarzem, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.