Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Pieluchy wielorazowe – nowy trend wśród nowoczesnych rodziców?

Pieluchy wielorazowe – nowy trend wśród nowoczesnych rodziców?
22 września 2021 Redakcja

W ostatnich latach moda na pieluchy wielorazowe wróciła z wielką mocą. Coraz większa ilość młodych rodziców decyduje się na ten sposób pieluchowania. Jakie względy nimi kierują? Czy mają w związku z tym znacznie więcej pracy i „tylko dokładają sobie roboty”? A może to po prostu chwilowy trend związany z rosnącą modą na bycie eko? Posłuchajmy, co sami zainteresowani mówią o pieluchach wielorazowych…

Zdrowie dziecka w pieluszkach wielorazowych

Zdecydowana większość rodziców decyduje się na pieluszki wielorazowe z powodów zdrowotnych. Zastanawialiście się kiedyś, jaki jest skład przeciętnej jednorazówki? Nawet jeśli tak, to niełatwo dotrzeć do tych informacji, ponieważ producenta chroni tzw. tajemnica handlowa. W skrócie: nie ma on obowiązku dzielić się z konsumentem składem swojego produktu. Na szczęście w sieci pojawia się coraz więcej artykułów i badań, które rozkładają na czynniki pierwsze zawartość jednorazówek. Czego możemy się z nich dowiedzieć?

Z badań przeprowadzonych przez brytyjską Environmental Agency wynika, że w przeciętnej jednorazówce znajdują się: pulpa, SAP, PP, LDPE, kleje, PET… Same niewiele mówiące skróty wskazujące na mocny związek z chemią. Otóż to! SAP czyli tzw. superabsorbent to nic innego niż znany wszystkim żel wypełniający środek pieluszki jednorazowej.

Znajdziemy go również w podpaskach jednorazowych czy w gąbkach na dnie opakowań z mięsem. Jest to substancja mocno kontrowersyjna. Niegdyś stosowana w tamponach, ale zakazana z powodu prawdopodobnych związków z występowaniem szoku toksycznego u kobiet. Według Państwowego Zakładu Higieny nie powinna mieć ona bezpośredniego związku z żywnością.

Pozostałe składniki również wywołują niemałe poruszenie. Jednym z nich jest PET czyli po prostu plastik (ten sam, którego używa się do produkcji butelek). Istnieje realne podejrzenie, że z PET wymywają się tzw. ftalany, które mają działanie naruszające gospodarkę hormonalną ludzi i zwierząt.

Oprócz tego pieluszki jednorazowe w zdecydowanej większości bielone są chlorem, posiadają różnego rodzaju balsamy i inne substancje łagodzące, kleje, perfumy…. A skóra naszych najmłodszych ma tak duże właściwości absorbcyjne!

Coraz więcej mówi się także o temperaturze panującej w pieluszkach jednorazowych i jej prawdopodobnym związkiem z problemem przegrzewania jąderek u chłopców czy zrastania warg sromowych u dziewczynek. Nie mówiąc już o samych odparzeniach! Szacuje się, że odkąd jednorazówki weszły do mainstreamu, problem odpieluszkowego zapalenia skóry wzrósł aż 10-krotnie!

Ekologia – pieluchy wielorazowe a jednorazowe

Kolejnym ważnym powodem, dla którego rodzice decydują się na pieluchy wielorazowe jest ekologia. Rosnąca ilość kampanii społecznych coraz bardziej przekonuje, że warto być eko. Młodzi rodzice, widząc ilość śmieci generowaną przez ich pociechy, zaczynają szukać alternatyw. Bardzo często stają się nimi ekologiczne pieluchy jednorazowe.

Są one na pewno zdrowsze dla dzieci, ponieważ ich skład jest często bardziej naturalny. Jednak w polskich realiach zarządzania odpadami nie są one niestety dużo bardziej ekologiczne. W zdecydowanej większości trafiają z innymi odpadami na wysypiska lub do spalarni.

Nie jesteśmy w stanie stwierdzić tego z całą pewnością, ponieważ pieluchy jednorazowe są z nami stosunkowo krótko, ale szacuje się, że czas rozkładu pojedynczej pieluchy wynosi od 500 do nawet 1000 lat. Jedno dziecko zużywa ich około 5000, co przekłada się na wagę w okolicach 1,5 tony odpadów pieluszkowych! Rozkładając się na wysypiskach stanowią one dodatkowo realne zagrożenie epidemiologiczne – nie zapominajmy, że każda z nich wypełniona jest ludzkimi odchodami. A na wysypiskach nie brakuje zwierząt roznoszących wśród ludzi choroby…

Ekonomia a pieluchy wielorazowe dla dziecka

Ostatnim z najczęstszych powodów decyzji o wielo jest ekonomia. Pieluszki wielorazowe z powodzeniem służą nawet kilkorgu dzieciom. I mimo że ich koszt początkowo wydaje się spory, już w trakcie pieluchowania pierwszego dziecka ta inwestycja powinna się zwrócić. Wliczając w to także koszty prania!

No dobrze, wszystko fajnie, ale w dzisiejszych czasach nawet młodzi rodzice żyją w biegu. Dzieci wymagają sporo uwagi, model rodziny i wychowania mocno się zmienił i kobiety mają ambicje na szybki powrót do pracy. W takiej rzeczywistości pieluchy wielorazowe wydają się być totalnym reliktem przeszłości!

Spytaliśmy o to samych rodziców: „Nic bardziej mylnego! Pokutuje w nas przeświadczenie, że pieluchy wielorazowe to głównie tetra, którą wygotowuje się w garze, a później prasuje, że kosztuje to strasznie dużo czasu, wiąże się z nieustannymi przeciekami i w ogóle to trzeba być nienormalnym, żeby się na to świadomie decydować… Ja się na takie podejście nie obrażam, bo tak pieluchowały nasze mamy i babcie.

Skąd osoby, które nie znają obecnych pieluch wielorazowych, mają wiedzieć, że dziś wygląda to zupełnie inaczej? Ale staram się też zawsze tłumaczyć: nasze pieluszki w budowie i użytkowaniu bardzo często przypominają zwykłego pampersa. A to, co musimy z nimi zrobić, to zdjąć z pupy i zamiast do śmieci, wrzucić do pralki.

Pieluszki pierzemy co 2-3 dni, używamy do tego określonych proszków i dzięki temu ich stan higieny nie wzbudza wątpliwości. Razem z nimi możemy prać również ubranka, pościel, ręczniki itp. W rezultacie dochodzą nam może 1-2 prania na tydzień…”. Taką wiadomość dostaliśmy od Pani Kasi, która pieluchuje wielorazowo już swoje drugie dziecko. Temat wydał nam się bardzo interesujący, więc kontynuowaliśmy rozmowę z wielką ciekawością!

Pani Kasia spytana o proszki odpowiedziała, że są to konkretne produkty (wybierane ze względu na skład), ale łatwo dostępne w sklepach, dyskontach czy drogeriach. Znajdują się wśród nich zarówno zwykłe proszki, jak i te przeznaczone typowo dla dzieci, czy nawet ekologiczne środki dedykowane do pieluch wielorazowych!

Procedura prania także wydała nam się dość prosta. Wystarczy włączyć płukanie, następnie pranie bawełny na 60°C i gotowe. Suszyć można tradycyjnie lub w suszarce bębnowej. Faktycznie, nie wygląda to na masę dodatkowej pracy!

Wielkim ułatwieniem jest także obecny krój pieluchy wielorazowej, jej sposób zakładania czy zastosowanie nowoczesnych technologii włókienniczych. To już zdecydowanie nie przypomina znanej nam z naszych wspomnień tetry z ceratką. Nic więc dziwnego, że coraz więcej żłobków zgadza się na pieluchy wielorazowe (nawet tych państwowych). Co więcej, placówki chętnie się tym chwalą wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnych rodziców.

Jak zacząć wielopieluchowanie?

Obecny rynek pieluch wielorazowych jest bardzo mocno rozbudowany. Możemy dopasować pieluszki do dzieci o przeróżnej budowie ciała i różnorakich potrzebach. Także oczekiwania rodziców bywają bardzo odmiennie.

Jednym zależy na ekonomii, drugim na najbardziej ekologicznych rozwiązaniach, inni zaś celują w maksymalną wygodę. I dla każdej z tych grup istnieją konkretne produkty. Stanowi to więc ogromny walor, ale dla początkujących rodziców bywa niestety problematyczne. Jest to kolejny punkt na liście wyprawki, z którym trzeba się nieco zaznajomić, zanim zrobi się pierwsze zakupy.

„Zdecydowanie odradzam kupowanie pieluch wielorazowych w pośpiechu, bez przeczytaniu choćby o podstawach. Najlepszą bazą wiedzy (najbardziej aktualną) są obecnie grupy na temat pieluchowania wielorazowego w popularnym serwisie społecznościowym. Jeśli ktoś nie ma czasu czy ochoty poświęcać temu tematowi zbyt wiele uwagi, świetnie sprawdza się wtedy kontakt z doradcą pieluchowania wielorazowego.

On kompletuje dla nas wyprawkę dopasowaną do potrzeb naszych i naszego maluszka. Ja ze swej strony polecam PielOla – Doradca Pieluchowania Wielorazowego. Sama korzystałam na początku z jej pomocy i jestem przekonana, że uchroniła mnie przed nieudanymi pierwszymi zakupami!” Tak odpowiedziała nam Pani Kasia spytana o to, jak należy zacząć i gdzie szukać wiedzy.

Gdzie kupić dobre pieluszki wielorazowe?

Na rynku istnieje bardzo mało stacjonarnych punktów zajmujących się sprzedażą pieluch wielorazowych. Zdecydowana większość transakcji odbywa się w sieci. Są to zarówno sklepy specjalizujące się w pieluchach, jak i bardziej uniwersalne drogerie ekologiczne, jak np.: rodzinaeko.pl. W tym ostatnim znajdziecie nie tylko przebogaty wybór pieluch wielorazowych ale i całą masę produktów, które przydadzą się w ekologicznej wyprawce Waszej pociechy.