Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Recenzja książki „Kicia Kocia i Nunuś. Czekamy na święta”

Recenzja książki „Kicia Kocia i Nunuś. Czekamy na święta”
6 grudnia 2022 Redakcja

Kiedy dni stają się coraz dłuższe, a poranki chłodniejsze najwyższy czas, aby pomyśleć o zimie, a tę najpiękniejszą, baśniową, magiczną z pewnością znajdziemy w książkach. Każdego roku na księgarskich półkach pojawiają się pachnące cynamonem, błyszczące i wzruszające tytuły, które wpływają na rodzinną atmosferę, świąteczny nastrój i nierzadko stają się ważnym składnikiem domowych rytuałów. Wśród nich są książki świąteczne, książki o Świętym Mikołaju, elfach i śniegu czy te podzielone na 24 rozdziały – do czytania każdego dnia grudnia aż do Wigilii. Apetyczne i rozgrzewające serca.

„Kicia Kocia i Nunuś. Czekamy na święta” Anity Głowińskiej (wyd. Media Rodzina, 2022) to druga tegoroczna kartonowa nowość z okienkami z serii o wesołej kotce i jej młodszym braciszku. Tym razem autorka opisuje niecierpliwe oczekiwanie Nunusia na zbliżającą się Gwiazdkę. Szczęśliwie chłopczyk ma wsparcie w starszej siostrze, Kicia Kocia wręcza mu niezwykły kalendarz adwentowy. To zapisane w 24 okienkach propozycje zabaw i zadań, które umilą grudzień i pozwolą na wartościowe przygotowanie do świąt. Bez pośpiechu, z radością i w pięknej atmosferze. Oboje otwierają okienka i wspólnie celebrują grudniowe dni.

Wśród pytań i zagadek ukrytych w tym książkowym kalednarzu znajdują się te dotyczące przyrody (rozpoznawanie gatunków zwierząt leśnych) i człowieka (emocje), a także typowe i nietypowe świąteczne aktywności plastyczne (rysunki na rozsypanym ryżu, budowanie choinek z klocków, przygotowywanie własnoręcznych ozdób choinkowych czy pachnących kul z goździków i pomarańczy). Są zagadki logiczne (połącz kropki, labirynty) oraz zadania natury domowej (porządkowanie księgozbioru, czyszczenie butów, pranie). Nie zabrakło też ciekawostek o tradycjach świątecznych z różnych stron świata. Spokojnie prowadzona fabuła zachęca do otwierania kolejnych okienek, by dzień po dniu zbliżać się do 24 grudnia. Najważniejsze zadanie znajduje się w ostatnim okienku – koniecznie sprawdźcie je razem!

To pełna ciepła i radości opowieść o dziecięcym wypatrywaniu zimy, świąt i magii, która im towarzyszy. Anita Głowińska pochyla się nad szczerym zachwytem małych serc i oczu nad śniegiem, zapachem zielonego udekorowanego drzewka czy dźwiękiem śpiewanych kolęd. Kicia Kocia z Nunusiem stopniowo szykują się na świętowanie. Warto im towarzyszyć!

Barbara Górecka / Dom Bajek