Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Jak zmienić brudną robotę w czystą przyjemność? Karcher radzi

Jak zmienić brudną robotę w czystą przyjemność? Karcher radzi
19 lipca 2021 Redakcja

Z czego tak naprawdę składa się brud? Jaka jest dokładnie różnica między sprzątaniem a porządkowaniem? Jaki jest najbardziej efektywny sposób na czyszczenie domu? Przyjrzymy się bliżej i odkryjemy tajemnice nielubianego, lecz koniecznego i stale obecnego w naszym życiu zajęcia, jakim jest sprzątanie. W Karcher mamy dekady doświadczenia w czyszczeniu i sprzątaniu. Znamy się na tym jak nikt.

Kiedy kurz przejmuje kontrole

Wszyscy znamy to doskonale: dom lśni czystością po gruntownym sprzątaniu. Wszystko od piwnicy po strych błyszczy. Nie potrzeba jednak wiele czasu by na meblach i sprzętach pojawiła się cienka warstewka kurzu.

Niestety, mycie, zamiatanie i odkurzanie zapewnia tylko chwilowe wytchnienie, ponieważ kurz niezmiennie pojawia się wszędzie tam, gdzie mieszkają ludzie. Ale skąd i tak bierze się kurz i z czego się składa?

Powiększenie winowajcy naszej ciągłej potrzeby walki z zabrudzeniami w domu – kurzu, za pomocą mikroskopu elektronowego daje nam pewne odpowiedzi. Pył jest „zróżnicowaną mieszaniną” cząstek o różnych rozmiarach, które się gromadzą i wiążą ze sobą. Jest to różnorodna pod względem struktury mieszanina, na którą składają się martwe komórki skóry, włókna dywanu, sierść zwierząt i inne drobne cząstki, – jest to niestety istna uczta dla nieproszonych gości, takich jak roztocza kurzu, bakterie i zarodniki pleśni. W zależności od wielkości cząstek i ich wagi, kurz jest albo przenoszony w każdy zakątek domu z cyrkulującym powietrzem, albo na stałe dryfuje po pokojach nie osiadając.

Skład kurzu domowego różni się w zależności od pomieszczenia, lokalizacji mieszkania, a także liczby mieszkańców i ich sposobu życia. Dużą część tego kurzu wnosimy do domu na butach. I dlatego wycieraczki, czy będą to maty kokosowe czy tekstylne czy profile gumowe służą jako skuteczne „strefy gromadzenia się brudu”. Umieszczone przy wejściach, wyłapują sporą ilość zabrudzeń, które w przeciwnym razie znalazłyby się w holu wejściowym lub innych pomieszczeniach mieszkalnych. Wietrzanie pomieszczeń, choć oczywiście zalecane, powoduje jednak pojawienie się dodatkowej sadzy, zarodników grzybów i pyłków.

Rodzaje zabrudzeń

Bardzo ogólnie rzecz biorąc, brud można podzielić na trzy rodzaje:

  • Grube zabrudzenia, takie jak papierki czy jesienne liście
  • Drobne zanieczyszczenia, takie jak piasek, kurz i ziemia
  • Zanieczyszczenia płynne, takie jak woda, olej etc.

Co więcej, zanieczyszczenia mogą mieć różne właściwości:

  • Znajdują się luźno na ziemi, np. w postaci piasku lub pyłu.
  • Są one przymocowane do powierzchni, takie jak pozostałości kleju, białka i tłuszczu.
  • Powodują mechaniczne uszkodzenia powierzchni, takie jak piasek i kamienie.
  • Zawierają mikroorganizmy, takie jak bakterie, wirusy lub grzyby.

Sprzątanie niejedno ma imię

Czyszczenie definiuje się prawidłowo jako „oczyszczenie czegoś z niepożądanych substancji obcych, które znajdują się na powierzchni”. Każdy proces czyszczenia ma na celu pozbycie się brudu i zanieczyszczeń poprzez zastosowanie możliwie najbardziej efektywnej metody czyszczenia. W gospodarstwie domowym obejmuje to zamiatanie, odkurzanie, szorowanie oraz używanie mopa.

Podobnie jak brud, czystość można podzielić na różne rodzaje:

  • Czystość wizualna – gołym okiem nie widać więcej zanieczyszczeń na powierzchni
  • Bakteriologicznie czysty – powierzchnia jest wolna od żywych mikroorganizmów
  • Fizycznie czysty – na powierzchni nie ma widocznych zanieczyszczeń, nawet przy użyciu lupy lub mikroskopu
  • Chemicznie czysty – powierzchnia jest wolna od związków tlenowych i substancji chemicznych

I dlaczego poświęcamy tak wiele czasu i wysiłku – średnio 3,17 godziny tygodniowo w Niemczech, o czym świadczą międzynarodowe badania dotyczące sprzątania przeprowadzone przez Kärcher – na dokładne sprzątanie naszych pomieszczeń mieszkalnych? Wierzymy nie tylko, że czysty dom jest ważny, ale także dążymy do zachowania wartości, co oznacza, że chcemy dbać o naszą własność. Inne czynniki, takie jak estetyka, bezpieczeństwo i wizerunek, również skłaniają nas do sięgnięcia po odkurzacz, parownicę, czy miotłę.

Wywiad

Martin Lutz – Dyrektor Zarządzający Instytutu Badawczego i Testowego Facility Management GmbH (www.figr.de) ujawnia, gdzie w naszych kryją się największe przeszkody w utrzymaniu czystości.

Jak pan definiuje brud?

Zawsze opisuję brud jako „substancja w nieodpowiednim miejscu” i odnoszę się do poniższego przykładu: Marmolada na chlebie to substancja w odpowiednim miejscu, podczas gdy marmolada na podłodze to materiał w niewłaściwym miejscu. To, czy środowisko jest uważane za brudne, czy nie, zawsze zależy również od subiektywnych odczuć, szczególnie w warunkach domowych. W związku z tym trudno jest podać ogólną definicje czystości.

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na pozbycie się drobnych, luźnych zanieczyszczeń, które są przecież w każdym domu?

Po pierwsze, musimy wyraźnie odróżnić porządek od sprzątania. Porządkując jesteśmy świadomi, wiemy co robimy i specjalnie dobieramy metodę czyszczenia w zależności od rodzaju zabrudzenia. Sprzątanie polega tylko na oczyszczeniu obszaru, by był milszy dla oka. Jednym z dobrych przykładów wycieranie kurzu. W tym przypadku wiele osób instynktownie sięga po wilgotną szmatkę. Jednak pozbycie się kurzu domowego za pomocą suchej ściereczki z mikrofibry lub ściereczki do kurzu jest o wiele skuteczniejsze, ponieważ wykorzystuje elektrostatyczne właściwości czyszczących tekstyliów i znacznie lepiej wiąże się z kurzem. Dlatego zawsze należy zadać sobie pytanie: „Czy porządkuję, czy tylko sprzątam?”.

W jaki sposób brud obecny w naszych domach zmieniał się z biegiem lat?

W przeszłości brud często pochodził z wnętrza domu, jak na przykład cząsteczki sadzy emitowane przez piec, czy używanie otwartego ognia. Dziś mamy tendencję do przenoszenia znacznie większej ilości zanieczyszczeń do naszych domów i mieszkań z zewnątrz.

Czynniki środowiskowe oczywiście również zmieniły skład zanieczyszczeń w naszych domach. Jedna z dużych różnic ma również związek z rodzajami materiałów, którymi wykańczamy nasze wnętrza. Parkiety woskowane, na których poprzez czyszczenie dochodziło do zmycia wosku i pojawiała się konieczność jego uzupełnienia, odchodzą w przeszłość.

Dzisiaj, dbamy by jak najdłużej zachować podłogę czy inne elementy wystroju w stanie pierwotnym. Zachowanie wartości poprzez zastosowanie ukierunkowanego czyszczenia połączonego z konserwacją stało się o wiele ważniejsze dla nas. Wiele się również zmieniło, jeśli spojrzeć na asortyment środków czystości. Rynek stał się przesycony produktami o wymyślnych nazwach, które często niewiele mówią o tym, do czego właściwie zostały stworzone dane preparaty. Wydaje się, że dobry, staromodny uniwersalny środek czyszczący stał się przestarzały…

Które pomieszczenia zawierają najwięcej brudu?

Jak już wspomniałem, brud to bardzo subiektywna sprawa. Kiedy mówimy o kurzu, doświadczenie pokazało, że hol wejściowy jest najbardziej brudnym miejscem w domu, ponieważ wnosimy ze sobą wiele brudu na butach. Dlatego też każde wejście powinno być wyposażone w wycieraczkę.

Ale są też takie rodzaje zabrudzeń, które są niebezpieczne higienicznie, np. gdy powierzchnia jest zanieczyszczona żywymi mikroorganizmami – bakteriami i wirusami. W wielu domach uchwyt lodówki jest często bardziej brudny niż deska klozetowa. Ludzie chodzą po sklepach spożywczych, dotykają przedmiotów, takich jak koszyk, wracają do domu i natychmiast wkładają produkty do lodówki, nie myjąc rąk. Wszystkie miejsca i przedmioty, które są narażone na częsty kontakt ze skórą, powinny być regularnie czyszczone. Dotyczy to zarówno klamek drzwiowych w naszych domach i w samochodzie, jak i urządzeń z ekranami dotykowymi, takich jak smartfony i tablety.

Jakie trendy w sprzątaniu wkrótce pojawią się one w naszych domach?

Sprzątanie zawsze dostosowuje się do powierzchni, a nie na odwrót. Nasze przestrzenie mieszkalne powinny nie tylko pozostać czyste, ale również jak najdłużej zachować swój pierwotny stan – zachowanie wartości poprzez stosowanie skutecznych metod czyszczenia i środków pielęgnacyjnych będzie nadal odgrywać ważną rolę.

Jedną z rzeczy, która również staje się coraz ważniejsza dla konsumentów, jest minimalizowanie zużycia chemikaliów, czy to poprzez stosowanie produktów bezpiecznych dla środowiska, czy też poprzez ulepszone urządzenia, które usuwają zanieczyszczenia, chroniąc jednocześnie powierzchnię. Jest jedna rzecz, którą mogę „przewidzieć”: Pełna, stuprocentowa czystość i samoczyszczące się powierzchnie nadal pozostają mrzonką.

Inspekcja czystości – lista kontrolna

Skuteczne sprzątanie oznacza wybór właściwych metod czyszczenia w połączeniu z odpowiednimi środkami czyszczącymi – nasza lista kontrolna ma na celu pomóc Ci w ukierunkowanym podejściu podczas kolejnego sprzątania domu. Przed rozpoczęciem sprzątania należy zadać sobie następujące pytania:

Jakiego rodzaju zabrudzenia są obecne?

Czy mam do czynienia z zanieczyszczeniami rozpuszczalnymi w wodzie, takimi jak brud uliczny lub tłuste zanieczyszczenia pochodzące z żywności?

Jakiego rodzaju powierzchnie należy czyścić?

  • Z jakich materiałów powierzchni wykonane są przedmioty wymagające czyszczenia? Czy są one wrażliwe na działanie środków czyszczących?
  • Jakie akcesoria (np. szczotki/ścieraczki) są odpowiednie do stosowania dla tej powierzchni?
  • Jak duża jest powierzchnia, którą należy wyczyścić?
  • Czy powierzchnia jest płaska, chropowata lub porowata?

Jaka metoda czyszczenia ma sens?

  • Zamiatanie

Duże i drobne cząstki brudu mogą być zbierane za pomocą miotły. Miotły z miękkim włosiem dobrze nadają się do pomieszczeń wewnętrznych i delikatnych podłóg, natomiast twarde włosie najlepiej sprawdza się na zewnątrz. Zanieczyszczenia należy zbierać za pomocą miotły i szufelki. Ponieważ kurz jest zawsze wzbijany podczas zamiatania, dobrze jest potem przetrzeć podłogę mokrą szmatką. Wskazówka: szczotki elektryczne są szczególnie skuteczne i niezawodne w usuwaniu kurzu z królików, okruchów i tym podobnych.

  • Odkurzanie

Odkurzacz może być używany do dokładnego usuwania zanieczyszczeń takich jak włosy, kłaczki i piasek z podłóg, dywanów, wykładzin i podłoży antypoślizgowych.

  • Mopowanie

Twarde posadzki można łatwo oczyścić z luźnych zabrudzeń powierzchniowych, takich jak kłaczki, kurz i włosy za pomocą wilgotnego lub suchego mopa,. Warto skorzystać też ze zdobyczy techniki i rozważyć skorzystanie z elektrycznego mopa, który potrafi nierzadko od razu odkurzać myć i osuszać podłogę.