Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży i po porodzie?

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży i po porodzie?
18 sierpnia 2022 Redakcja

Ciąża i macierzyństwo to piękny czas, jednak wejście w nową rolę życiową wiąże się z wieloma wyzwaniami. Oznakami długotrwałego stresu mogą być m.in. przewlekłe zmęczenie, bezsenność, uczucie irytacji i bóle głowy, co negatywnie wpływa na komfort codziennego życia. Co mogą zrobić kobiety ciężarne i młode mamy, żeby dbać o swój dobrostan, podpowiada Izabela Krawczyk, trenerka pozytywnego myślenia i ekspert marki Mama i ja – wody źródlanej dedykowanej dzieciom i kobietom w ciąży.

Gdy mama jest zdenerwowana, dziecku również trudno się uspokoić – dlatego ważne jest odreagowywanie napięć na bieżąco. Podstawową techniką niwelowania stresu jest świadome oddychanie, czyli skupienie się na spokojnym wdechu i wydechu. Powolne oddychanie pomaga się zrelaksować i odprężyć. Ciało dostaje sygnał, że wszystko jest w porządku i zaczyna wyciszać reakcję stresową, mówi Izabela Krawczyk. I dodaje: Warto ćwiczyć świadome oddychanie codziennie, na przykład wykonując trzy głębokie oddechy kilka razy dziennie. To uspokaja ciało i uczy umysł skupiania się na tu i teraz.

Relaks, sen i drobne przyjemności – skuteczne remedia na stres

Życie młodej mamy wymaga dobrej organizacji czasu, a wolne chwile warto wykorzystać na drobne przyjemności. Mini spa w domowej łazience, medytacja przy dźwiękach ulubionej muzyki czy uważny spacer w otoczeniu przyrody potrafią skutecznie poprawić nastrój. Równie ważny jest sen, stanowiący fundament zdrowia fizycznego i psychicznego.

Niedobór snu to problem, z którym boryka się wiele mam. Dlatego warto korzystać z drzemek i iść spać wtedy, kiedy zasypia dziecko. Tzw. power nap to 15 – 20 minut regeneracyjnego snu, dające uczucie odświeżenia. Warto nastawić budzik, aby nie przekroczyć tego czasu, ponieważ po ok. pół godziny zapadamy już w sen głęboki, podpowiada Izabela Krawczyk.

Dieta antystresowa, czyli odpowiednie odżywianie i nawodnienie

Ciąża i okres po narodzinach dziecka jest wyzwaniem dla organizmu młodej mamy. Częste wstawanie w nocy, karmienie, noszenie, pielęgnacja, spacery – to wszystko wymaga energii. Pomocna jest zdrowa, zbilansowana dieta. W menu powinny znaleźć się sezonowe warzywa i owoce, orzechy, wartościowe zboża, kasze oraz dobrej jakości mięsa i ryby.

Bardzo istotne jest też nawodnienie organizmu – w okresie ciąży i karmienia wzrasta zapotrzebowanie na wodę, a odwodnienie sprzyja powstawaniu hormonów stresu. Warto postawić przy łóżku i fotelu do karmienia butelkę niskozmineralizowanej, niskosodowej wody źródlanej, jak np. certyfikowana woda Mama i ja, stworzona z myślą o potrzebach kobiet w ciąży oraz mam karmiących. To wysokojakościowa woda wydobywana ze źródła na obrzeżach Słowińskiego Parku Narodowego, której idealną czystość potwierdzają specjalistyczne badania laboratoryjne.

Butelka wody powinna młodym mamom towarzyszyć w każdej sytuacji, również podczas zakupów czy spaceru z maluszkiem. Warto ustawić sobie w telefonie przypomnienie lub zainstalować aplikację, przypominającą o nawodnieniu. Dzięki temu łatwiej będzie wyrobić nawyk, a picie wody stanie się przyjemnym rytuałem, tłumaczy ekspertka.

Macierzyństwo to wiele wyzwań i zmian, a stres jest nieodłącznym elementem tego czasu. Ważne, by pamiętać o własnym komforcie, ponieważ samopoczucie mamy w bezpośredni sposób oddziałuje na dziecko. Każdy łyk wody może być przypomnieniem, by na chwilę przystanąć, wziąć świadomy oddech oraz uśmiechnąć się – do siebie i świata.