Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

Cynk w pielęgnacji skóry dziecka

Cynk w pielęgnacji skóry dziecka
21 grudnia 2021 Redakcja

Cynk to jeden z aktywniejszych chemicznie pierwiastków, niezbędny dla zdrowia i dobrej kondycji naszego organizmu. Lecznicze właściwości tlenku cynku wykorzystywano już w starożytności. Dobroczynny wpływ cynku na nasze ciało sprawia, że jego zastosowanie w kosmetyce i medycynie jest coraz powszechniejsze. Sprawdź jaka jest rola cynku w pielęgnacji skóry i dlaczego jest on niezastąpiony w walce z pieluszkowym zapaleniem skóry dziecka i odparzeniami!
Właściwości i skuteczność działania cynku zależą ściśle od postaci w jakiej on występuje. W formułach kosmetyków i dermokosmetyków wykorzystuje się jego jonową formę Zn2+, najczęściej w jednej z następujących postaci:
tlenku cynku – katalizuje procesy naprawcze, łagodzi podrażniania, wykazuje działanie ochronne i przeciwbakteryjne, stanowi naturalny filtr UV;
siarczanu cynku – posiada właściwości przeciwzapalne;
węglanu cynku – działa ochronnie;
pirytionian cynku – wykazują działanie przeciwgrzybicze i przeciwłupieżowe.
Cynk jest niezbędny dla zachowania dobrej kondycji skóry, włosów i paznokci. Wspomaga proces regeneracji skóry, przyspiesza gojenie się ran, łagodzi podrażnienia i objawy chorób autoimmunologicznych. Jest niezbędny do syntezy prostaglandyn odpowiedzialnych za regulację funkcji wydzielniczych skóry, co sprawia, że pełni istotną rolę w walce z nadmiernym wydzielaniem seboom i trądzikiem. Cynk to także bardzo silny antyoksydant, który neutralizuje wolne rodniki opóźniając procesy starzenia się skóry i stymulując jej regenerację. Jego wielotorowe działanie sprawia, że jest on stosowany zarówno w pielęgnacji skóry ze stanami zapalnymi, przy zmianach alergicznych czy innych dermatozach, wykorzystywany w kremach z filtrami UV, a także w pielęgnacji anti-aging. Jego zalety, w szczególności działanie ochronne, przeciwbakteryjne i regeneracyjne tlenku cynku, docenimy także w pielęgnacji wrażliwej skóry małego dziecka. Słabsza bariera lipidowa i nie w pełni wykształcone odpornościowe komórki Langerhansa sprawiają, że skóra maluszka jest bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych, w tym zakażenia. Dodatkowo, rogowa warstwa naskórka noworodka jest cieńsza i trudniej się regeneruje po uszkodzeniu. Kosmetyki z tlenkiem cynku ukoją stany zapalne, załagodzą podrażnienia i zregenerują skórę małego dziecka, stymulując odbudowę uszkodzeń.
W przypadku pielęgnacji delikatnej skóry maluszka liczy się nie tylko samo działanie kosmetyku, ale i bezpieczeństwo zastosowanych w formule składników! Tlenek cynku to bardzo stabilny związek chemiczny, a przy tym bezpieczny dla naszych komórek – zarówno dorosłego, jak i małego dziecka.