Please select a page for the Contact Slideout in Theme Options > Header Options

4 sprawdzone sposoby, dzięki którym ułatwisz dziecku wyciszenie się

4 sprawdzone sposoby, dzięki którym ułatwisz dziecku wyciszenie się
18 marca 2022 Redakcja

Dzieciństwo to kluczowy czas, w którym rodzic powinien zadbać o budowanie silnej kondycji psychicznej swojego dziecka. Dzięki temu od najmłodszych lat będzie ono potrafiło lepiej radzić sobie ze stresującymi sytuacjami, które przeżywa każdego dnia — na placu zabaw, w żłobku a następnie w przedszkolu. Istnieje wiele metod relaksacji, które pomagają dziecku się wyciszyć. Poznaj kilka z nich i zadbaj o to, by Twój maluch prawidłowo się rozwijał, co ułatwi mu codzienne zdobywanie nowych umiejętności.

Stres jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Wbrew pozorom pojawia się w naszym życiu bardzo wcześnie, bo już podczas pierwszych tygodni życia, gdy maluch odczuwa np. dyskomfort fizyczny lub gdy dochodzi do nadmiernej stymulacji. U kilkuletniego dziecka źródłem stresu są najczęściej interakcje z rówieśnikami lub istotne zmiany w życiu, takie jak przeprowadzka czy pojawienie się młodszego rodzeństwa. Dlatego też warto, poznać metody, które pomogą nam zadbać o wyciszenie naszego malucha. Przedstawiamy cztery sprawdzone sposoby na relaksację, które sprawdzą się u małego dziecka.

1. Gimnastyka oddechowa

Pierwszą zalecaną metodą, która zrelaksuje nasze dziecko, są ćwiczenia oddechowe – najlepiej sprawdzą się te wykonywane w formie zabawy i dostosowane do wieku naszej pociechy. Wspólne puszczanie baniek mydlanych lub dmuchanie w zabawki pływające w kąpieli, sprawdzą się doskonale u dwuletniego dziecka. Malucha w wieku przedszkolnym możemy zaprosić do zabawy w „Detektywa zapachów”, polegającej na identyfikowaniu przez dziecko tego, co wyczuwa np. podczas spaceru. Pamiętajmy, że ćwiczenia oddechowe najlepiej wykonywać w przewietrzonym pokoju, przed jedzeniem lub 2-3 godziny po posiłku, kiedy łatwiej mu będzie się skoncentrować.

2. Myszka do Medytacji

Idealnym pomocnikiem wszystkich rodziców, którzy pragną wspierać maluchy w nauce relaksacji, jest pluszowa Myszka do Medytacji od Fisher-Price. Dzięki niej dziecko nauczy się prostych ćwiczeń rozciągających i oddechowych, a te z kolei wpłyną na niego uspokajająco w przypływie emocji czy w zwiększonym stresie. Z pomocą Myszki do Medytacji rodzic jest w stanie nauczyć dziecko rozpoznawać emocje i na nie reagować. Wystarczy wręczyć sympatyczną Myszkę naszemu maleństwu wtedy, gdy widzimy, że ogarniają go silne emocje, tłumacząc, że pora poćwiczyć głębokie oddychanie, by lepiej się poczuć się. Kojąca, mięciutka myszka oferuje różne formy relaksacji dla malucha. W trybie medytacji dziennej Myszka spokojnym głosem zachęca dziecko do wykonania prostych ćwiczeń oddechowych i rozciągających. Ten tryb ma na celu odprężenie malucha, uwolnienie emocji, ale przy tym pobudzenie kreatywności bowiem Myszka porównuje ruchy wykonywane przez dziecko do m.in. drzew na wietrze czy gwiazd na niebie. Tryb medytacji przed snem zachęca dziecko do rozluźnienia i wykonania ćwiczeń oddechowych w łóżku. Święcący brzuszek Myszki i jej kojący głos, sprawiają, że dziecku z łatwością skupia się na prostych poleceniach i wykonuje je razem z nią. Włączając tryb kojących dźwięków maluch weźmie udział w 20-minutowej sesji muzykoterapii. Wsłuchując się w dźwięki natury dziecko może wyciszać się w ciągu dnia np. podczas rysowania czy zabawy klockami ale także podczas zasypiania. Do wyboru mamy odgłosy fal morza, szeleszczących liści, wiatru czy kołysanek. Przytulanka jest przeznaczona dla dzieci od 2. roku życia, które właśnie zaczynają doświadczać nowych, niespotykanych dotąd emocji i potrzebują pomocy w nauce tego, jak sobie z nimi radzić.

3. Muzykoterapia

Innym zalecanym przez specjalistów sposobem na wyciszenie dziecka jest muzykoterapia. Na czym ona polega? Zajęcia z terapii muzycznej potrafią być bardzo rozmaite. Popularne są zabawy ruchowe ze śpiewem, w których dziecko ilustruje tekst piosenki za pomocą gestów. Dzieci uwielbiają także zabawę w rozpoznawanie i naśladowanie dźwięków. To ćwiczenie łatwo wykonać w domu: przy użyciu telefonu lub komputera, odgrywaj maluchowi odgłosy zwierząt, robiąc krótką pauzę po każdym dźwięku, by maluch mógł je zidentyfikować. Warto następnie poprosić dziecko o powtórzenie każdego nowego odgłosu. Nieocenioną wartość ma także odtwarzanie muzyki relaksacyjnej podczas posiłków lub przed zaśnięciem. Tutaj z pomocą przychodzą rodzicom np. darmowe playlisty dostępne online.

4. Praktyka medytacji

Wydaje się, że medytacja to termin, który zarezerwowany jest wyłącznie dla dorosłych. Nic bardziej mylnego! Medytacja oraz trening uważności to metody relaksacyjne, które są pomocne w zwalczaniu stresu zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Jednak wprowadzając dziecko w świat medytacji, należy wziąć pod uwagę możliwości malucha i dostosować do nich czas trwania ćwiczeń. Na początku świetnie sprawdzi się zabawa w „Króla ciszy”, która sprawi, że zwykłe milczenie stanie się dla malucha o wiele atrakcyjniejsze. Kolejnym sposobem na oswajanie malucha z medytacją jest przygotowanie specjalnego kącika w domu, w którym razem z dzieckiem poświęcimy kilka minut dziennie na świadome oddychanie. Nie zdziwmy się, gdy nasz maluch będzie miał trudność z pozostaniem w kąciku przez dłużej niż 2 minuty. Gdy poderwie się do innej czynności, kontynuujmy naszą sesję medytacji – obserwacja dorosłego to również jedna z form nauki.

Umiejętność radzenia sobie ze stresem to niezbędna wiedza, którą rodzic powinien przekazywać maluchowi od najmłodszych lat. Szukając odpowiedniej metody relaksacji dopasowanej do indywidualnych potrzeb dziecka, warto uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość. Choć początki mogą okazać się niełatwe, wysiłek rodzica przysłuży się budowaniu trwałych fundamentów dobrej kondycji psychicznej jego pociechy, a to z pewnością będzie owocować w przyszłości.