Moje mocne, moje własne ja
Wiele mówi się o poczuciu własnej wartości. Dzieci przychodzą na świat z różnymi temperamentami i osobowościami, niektórym zawierzenie swojej intuicji, dostrzeżenie mocnych stron oraz wiara w siebie przychodzi dość naturalnie, dla innych to zdecydowanie większe wyzwanie. Niezależnie od typu osobowości KAŻDY potrzebuje wzmacniającego słowa, pokrzepiającego gestu i akceptacji. Wzrastanie w miłości, szacunku, zauważeniu daje źródło mocy, które pozwala rozwinąć skrzydła. Siła czerpana w głębokiej relacji w domu karmi nie tylko jedną osobę – kiedy dziecko czuje własną wartość jest inspiracją dla innych, wspiera kolegów i koleżanki, a ta wewnętrzna energia płynie dalej.
W serii „12 (…)” poznańskie wydawnictwo Papilon publikuje zbiory opowiadań, których intencją jest dodawanie otuchy dzieciom. Każdy tom poświęcony jest innym wartościom, w każdym dwunastu autorów pisze dedykowane teksty składające się na przemyślaną całość. Mowa o szczęściu, emocjach, wyzwaniach, inspirujących postaciach… Najnowsza część, „12 supermocy. Polscy autorzy o tym, jak budować poczucie własnej wartości” (wyd. Papilon, 2024, ilustracje Eluta Kidacka) to zbiór krótkich opowiastek, których sens skoncentrowany jest wokół wewnętrznego wzmacniania dzieci.
Bohaterami fabuł autorstwa Liliany Bardijewskiej, Anny Czerwińskiej-Rydel, Liliany Fabisińkiej, Agnieszki Frączek, Emilii Kiereś, Małgorzaty Kur, Anny Onichimowskiej, Marcina Pałasza, Elizy Piotrowskiej, Anny Sójki, Aleksandry Struskiej-Musiał i Kazimierza Szymeczko są dzieci w wieku szkolnym, najczęściej te, które borykają się z problemami. Staśkowi trudno pokazać się z lepszej strony, kiedy już od przedszkola funkcjonuje z przypiętą łatką łobuza. Karolinka kocha muzykę i śpiew, ale kontynuowanie rodzinnej tradycji występów publicznych w chórze bardzo ją męczy i zniechęca. Krzysiek szybko się poddaje, Bartek jest szczególnie wrażliwy (ach, te mokre oczy!), a Hania tęskni za przyjaciółką, która musiała iść do szpitala. Opisywane sytuacje to chwile z życia wzięte, prawdziwe, rozpoznać je może każdy. Dlatego też nietrudno znaleźć w bohaterach cząstkę siebie, ale też odkryć, jak ważne jest to, by być sobą, podążać za głosem swojego serca, docenić własne ja.
I koniecznie pamiętać o złotej zasadzie koralików z haftu (opowiadanie Emilii Kiereś) – kiedy dbamy o siebie nawzajem, relacje z innymi, przyjaźnie czyli symboliczne nici łączące haft są mocne, nie pozwalają nikogo zgubić.
Książka została objęta patronatami czasopism „Dzieci” oraz „Mama W Sam Raz”.
Barbara Górecka / Dom Bajek